Banda Małeckich znowu w akcji

Banda Małeckich znowu w akcji

Postprzez Małek » Pn lut 07, 2005 12:10 am

Jako, że Waldek (Małecki rzecz jasna, stąd tytuł posta ;) ) właśnie wrócił z nart, bardzo się stęsknił za oglądactwem/fotografowaniem nieba. Pojechaliśmy sobie na naszą stałą pozycję, do tzw. "puszczy". Niebo bardzo ładne, Droga Mleczna niemal od horyzontu po horyzont. Jedynie na południu odległy o jakieś 30km Poznań uniemożliwiał zrobienie Waldkowi ładnej fotki M42.

Zabraliśmy ze sobą Taka FS 128 na GP-D + Canon 300D i mojego mikruska, ETXa 90. Waldi powiesił na drzewie termometr i po chwili byliśmy bogatsi o wiedzę, że aktualna temperatura wynosiła -10st C. A dopiero co zaczęło być ciemno.

Waldek na cel dzisiejszych polowań upatrzył sobie Plejadki. Katował je od 18.30 do 22.00 robią ekspozcje 4-5 minutowe. Ja oglądałem sobie takie różne niezbyt ambitne obiekty - M42, M31, Saturn. Seeing średni/dobry, 6-7/10. Ale głównie to marzłem. Miałem na sobie dwa swetry, bardzo gruba kurtkę, dwie pary spodni, kalesony, 2 pary skarpet (w tym grube wełniaki) i inne duperele.

Nie pomagało. Stopy miałem potwornie zimne. Nagle poczułem ciepło w butach. Zamiast się cieszyć poczułem lekki niepokój i ściągnąłem z mej ślicznej prawej nózki mój śliczny pantofel. I całe szczęscie, że tak zrobiłem. Okazało się, że straciłem czucie w największym palcu. Ściskałem go, szczypałem, ale nic nie czułem. Prędko wsiadłem do samochodu i zacząłem go rozcierać. Po pół godzinie zaczęło wracać do normy.

Gdy potem wyszedłem na zewnątrz szybko uczyniłem w tył zwrot - rozgrzałem się na tyle, że wydawało mi się, że jest -30. Waldek czuł się jak sopel lodu, był okrutnie zgrabiały. Nikt nie powiedział, że astrofotografia to łatwy chleb - namęczył się biedak bardzo, ale jestem pewny, że Plejady zrobi cud malina, jakich w Polsce jeszcze nie było :)

Tak więc całą sesję Waldi jechał z jednym obiektem. Na koniec, zachęcony dobrymi długimi ekspozycjami Plejad, spróbował M81 i 82, jako, że były bliżej bieguna i naświetlanie można było jeszcze badziej wydłużyć. Długo nie mógł ich namierzyć, bo się wzbiły wysoko, ale coś tam wreszcie dojrzał w szukaczu i ciach, strzelił 6cio minutówkę. I bardzo się zdziwił gdy zamiast dwoch duzych galaktyk znalazl 1 dużą i 1 małą. Trafił przypadkiem na jakiegoś mikroba na prawo od M 81? (tej spiralnej w każdym razie). Cyknął 3 fotki po 6 minut i zaczęlismy sie zwijać bo była już prawie 23.

Na tym kończę tę nudną opowieść. Już mi cieplej. Na razie mam dość obserwacji na cały miesiąc, ale pewnie już jutro zmienię zdanie :D Mam jedną złą wiadomość dla Henryka - nie oceniliśmy żadnej zmiennej ;)
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez antyqjon » Pn lut 07, 2005 8:14 am

Całe szczęście, że nie odmroziłeś sobie tego palca, bo wtedy tylko pstryknąć go i sam odpadnie ;) A poza tym to czekamy na Waldkowe Plejady :lol: To małe przy M81 to pewnie NGC3077, zresztą jest tam kilka jeszcze mniejszych i słabszych galaktyk należących do grupy, której przewodzą M81 i M82.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Re: Banda Małeckich znowu w akcji

Postprzez Henryk » Pn lut 07, 2005 9:58 am

Małek napisał(a):nie oceniliśmy żadnej zmiennej ;)


Ale może sfotografowaliście, a to się okaże jak zobaczymy zdjęcia :) .
Ja wczoraj siedziałem blisko godzinę (18-19) w rozpiętych butach i cieniutkich skarpetach, ale w końcu poczułem zimno, a wtedy już nawet grube wełniane skarpety nie pomogły - musiałem w domku rozgrzać stopy przy kominku. Niestety podczas wyjazdów nie ma takich możliwości, no chyba żeby rozpalić ognisko :wink: .
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Małek » Pn lut 07, 2005 1:46 pm

Czy jakieś zmienne się złapały możesz sprawdzić na Waldkowej fotce: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7084&hl= :)
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez antyqjon » Pn lut 07, 2005 1:56 pm

Jest chociażby BU Tauri, znana też jako Pleione, którą wczoraj oceniałem. Ostatnio jakoś się nie zmienia ta zmienna... siedzi lekko poniżej 5 mag.

No a zdjęcie super, gratulacje!
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Adam z Piły » Śr lut 09, 2005 10:07 pm

malek,
gdybyś do mnie zadzwonił, to nie zmarzłbyś tak.
Ja bym Ci lepsze buciki pożyczył. Zawsze dbałem o Ciebie zmarźlaku.
Dawno już w puszczy nie byłem.
Adam z Piły
 
Posty: 35
Dołączył(a): Śr lut 09, 2005 9:45 pm
Lokalizacja: Dolaszewo

Postprzez Małek » Cz lut 10, 2005 10:09 pm

Hehe, fajnie że wpadłes AG. Oprócz Ciebie na obserwacjach zawsze pomoc niesie mi Ania Witkowska 8) Bez Was takich sytuacji jak ta byłoby na pewno więcej. A swoją drogą to zmarzlakiem chyba nie jestem, ale mam tendencje do niedoceniania mrozu i ubierania się zbyt lekko :)

pozdro z deszczowego Poznania,
Małek
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron