Krótki wypad na... taras :)

Krótki wypad na... taras :)

Postprzez antyqjon » Cz lut 10, 2005 6:46 pm

Na zewnątrz wieje, seeing fatalny, gwiazdki mocno mrugają tak, że nie chce mi się męczyć i ich oceniać :) Wyciągnąłem tylko na chwilę Skyluxa, stwierdziłem, że nie ma co patrzeć na Saturna w powiększeniu większym niż 35x, bo wygląda coraz gorzej, a nie lepiej... Przejrzałem parę gromadek otwartych, zasięg wyszedł przyzwoity - 10.2 niewysoko, bo w NGC 2244, 10.5 w M35, sąsiednia NGC 2158 widoczna zerkaniem, ale wyraźnie. M44 całkiem niezła, wszystkie trzy trójkąciki w środku ładnie widać. M42 wyglądała jak zwykle z domu - mgiełka dookoła Trapezu, z słabo zarysowanym czarnym "paluchem". M78 słabo widoczna, ale na swoim miejscu. Za więcej mgławic się nie brałem. Wieje coraz mocniej, więc po jakieś godzince zabrałem telepa do domu i tyle obserwacji na dzisiaj. Aha, no i prognoza ICM-u znów się nie sprawdza, według nich mam teraz niebo zapaprane wysokimi chmurami, a jest jak na razie czysto.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez xpiox » Cz lut 10, 2005 7:32 pm

U mnie, jak na złość też pogoda się zepsuła, tylko że wtedy kiedy mogę spokojnie obserwować. Te kilka poprzednich super bezchmurnych nocy przypadło akurat w okresie wzmożonej aktywności występowania :wink: ...sprawdzianów. Tylko z okna zrobiłem kilka ocenek i o żadnym wyjeździe nie mogło być mowy. A teraz nie dość, że chmury przyszły wtedy, kiedy w szkole jest luz, to jeszcze na nocki z pnt/sob i z sob/niedz :?
xpiox
 
Posty: 15
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:30 pm
Lokalizacja: Cz-wa

Postprzez Oskar » Cz lut 10, 2005 10:37 pm

Ja wczoraj obserwowałem ze swojego tarasiku. Ale tylko kilka obiektów: M42, Rigiel ze słabym towarzyszem, sigma Orionis i Saturn. Dzisiaj we Wrocławiu już tylko chmury i opady.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Damian » Pt lut 11, 2005 6:48 am

Budzę się i co widzę- chmury! Całe niebo jednolicie zalepione.
Co do wczorajszego dnia, to warunki miałem słabe, seeing nawet nie słaby, bo takiego cienkiego, to chyba dawno nie miałem. Niebo robiło się zamglone...
Na początek chciałem zerknąć na gwiazdki w Łabędziu- AF i X. Były ledwie widoczne na zamglonym tle, chyba lepiej będzie jeśli poobserwuję je rano.
Zaliczyłem U Ori i R UMa, ale warunki zaczęły "lecieć na głowę", toteż zerknąłem sobie na M42, kometkę i jeszcze gromadki w Woźnicy oraz M34 i M35, M44, M67, może coś jeszcze :wink:
Co gorsze bardzo szybko marzłem po tym jak lekko odmroziłem palce u nóg w niedzielę :?
Jednym słowem: było kiepsko, poszedłem zatem do domku i dałem sobie spokój z obserwacjami.
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron