MARS 2003

MARS 2003

Postprzez Małek » N lut 20, 2005 1:14 am

Kończą mi się ferie, miałem mnóstwo wolnego czasu, bo nie udało mi się wyjechać :( Zamiast siedzieć przed komputerem bardzo chciałem zrobić coś twórczego, ale koniecznie związanego z astronomią. I tak przez głowę przechodziły mi modele fragmentów powierzchni Księżyca, jakieś astro rysunki i inne mniej ciekawe rzeczy. Jednak górę wziął pomysł, by zabrać się wreszcie za własną mapę Marsa na podstawie zdjęć wykonanych przeze mnie podczas ostatniej, wielkiej opozycji.

Jakie widoki były każdy pamięta, skrótem - seeing koszmarny, raz czy dwa taki, że dało się coś zobaczyć. Zebrałem co wyraźniejsze zdjęcia i zabrałem się do roboty. Po parunastu godzinach analizy tego co na fotkach rzeczywiście widać, rysowaniu i przeżuciu przez komputer wyszło mi coś takiego:

Obrazek

Oczywiście rysowałem ołówkiem, w komputerze to zabarwiłem i rozmyłem, tak, że całkiem udanie symuluje ostrość moich zdjęć ;)

W tym roku Mars na pewno będzie się różnił od tego co tu widać - coś zniknie, coś nowego się pojawi. Już nie mogę się doczekać, by to sprawdzić!

pozdro
Małek
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez Damian » N lut 20, 2005 5:21 am

Mnie się niesamowicie podoba!
Niby planet i Księżyca nie lubię, ale teraz trochę żałuję, że obserwowałem Marsa moim Newtonkiem 114/500, który do planet się kompletnie nie nadaje i jeszcze w dodatku przeciętnej jakości okularami.

Na Twojej mapce jest według mnie świetnie pokazany obszar Syrtis Major (jeden z nielicznch, które widziałem bez problemów)-ma prawie ten sam klimat, co widziany w teleskopie- właściwie nic dziwnego, skoro mapa była robiona w oparciu o fotki :wink:
Jak dla mnie wartość mapy na podstawie własnych fotek/obserwacji jest daleko większa niż jakiejkolwiek sklepowej (sam bym taką sklecił, gdyby nie to, że sprzęt nie pozwalał dostrzegać zbyt wiele (o seeingu nie wspomnę). :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Henryk » N lut 20, 2005 7:53 am

Hmm, fascynujące. Ciekawi mnie tylko dokładność mapy, to jest na ile nadałaby się do biegów na orientację :wink:
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » N lut 20, 2005 9:36 pm

Spójrzcie na mapkę z większej odległości - widzicie świnkę z lewej strony lecącą nad wulkanem w stronę komina elektrociepłowni utrudniającego obserwacje astroamatorom na Marsie?? :P
Małek, nie ujawniaj tej mapki, bo NASA widząc jej rozdzielczość zrezygnuje z wysyłania sond :wink: No bo po co, skoro z Ziemi widać lepiej :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Oskar » N lut 20, 2005 10:12 pm

Obserwacje Marsa w sierpniu 2003 roku wspominam z dużym sentymentem. Czerwoną planetę męczyłem Tałem 100 i nawet było widać sporo szczegółow na powierzchni. Poza tym miałem okazję obserwować ją w miłym, acz kameralnym towarzystwie. Niesamowite wrażenia.

A rysunki są zabójcze!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Małek » Pn lut 21, 2005 9:56 pm

Spójrzcie na mapkę z większej odległości - widzicie świnkę z lewej strony lecącą nad wulkanem w stronę komina elektrociepłowni utrudniającego obserwacje astroamatorom na Marsie??


Hehe, ten świniak wręcz rzuca się w oczy i miałem nadzieję, że nikt go nie zauważy :) Na zdjęciach trudno się go dopatrzyć, bo to jest moja kartograficzna interpretacja tego co zobaczyłem na zdjęciach, nieco ostrzejrze i bardziej kontrastowe.

Pozdro

PS. Kurczę, ale też kolor mi wyszedł. Dotychczas oglądałem tę mapkę na LCD, a na klasycznym monitorze wygląda niezbyt ciekawie. Będę musiał zmienić, albo zostawić B&W.
To ja
Małek
 
Posty: 19
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:22 am
Lokalizacja: Poznań

Postprzez antyqjon » Wt lut 22, 2005 2:32 pm

Ja tam żadnej świnki nie widzę, ale z moim wzrokiem to wszystko możliwe.. :) Nie martw się Małek, kolorki są fajne :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Oskar » Wt lut 22, 2005 10:01 pm

Świnki nie widać, ale krokodyla owszem.

Kiedyś Dave mi podesłał M42 i nie mógł uwierzyć ze widzę "pożywające" legawny.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Henryk » Wt lut 22, 2005 10:12 pm

Oskar napisał(a):Świnki nie widać, ale krokodyla owszem.


W każdym razie na pewno jest tam jakieś zwierzę. A mówili, że na Marsie nie ma życia...
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Wt lut 22, 2005 10:17 pm

Henryk napisał(a):
Oskar napisał(a):Świnki nie widać, ale krokodyla owszem.


W każdym razie na pewno jest tam jakieś zwierzę. A mówili, że na Marsie nie ma życia...


Dwa zwierzątka w miłym spotkaniu. :D
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez DaVe » Śr lut 23, 2005 4:54 pm

Oskar napisał(a):Kiedyś Dave mi podesłał M42 i nie mógł uwierzyć ze widzę "pożywające" legawny.

Ja nie wiem co to za piwo wtedy było ale stawiam na abysnt 8)

pozdr
DaVe
DaVe
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 6:06 pm
Lokalizacja: Wroc

Postprzez emde » Śr lut 23, 2005 5:09 pm

Popieram - świnki nie widać, ale za to stadko słoników...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron