Eskimo Nebula

Eskimo Nebula

Postprzez Oskar » Śr mar 30, 2005 9:57 pm

Przedwczoraj wystawiłem teleskop na obserwacje balkonowe. I znalazłem po raz pierwszy Eskimo Nebula (NGC 2392). Wczoraj znowu się na nią patrzyłem. Niewiele szczegółów widać w refraktorze 102 mm z miasta, ale jestem bardzo zadowolony, bo nigdy wcześniej jej nie widziałem :roll:
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez antyqjon » Cz mar 31, 2005 3:50 pm

Skylux też nie pokazuje szczegółów, z miasta widać tylko rozmytą "gwiazdę". Na wyjeździe z trudem dało się zauważyć centralną gwiazdę ok. 11 mag.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Heniek » Cz mar 31, 2005 5:46 pm

W 8" teleskopie widać bardzo słaby kożuch wokół głowy, ale nie z miasta.
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Damian » Cz mar 31, 2005 6:14 pm

Z mgławic planetarnych utkwiła mi w pamięci mgławica Saturn- NGC 7009.
Za pierwszym razem pamiętam, że rozpoznawałem gwiazdy w jej otoczeniu, ale jej samej nie było widać... Powód był prosty: jest wyraźna i przy małym powiększeniu udaje gwiazdkę :P W moim Newtonie 114/500 widoczny był kształt i właściwie nic ponadto, w każdym razie warto na nią zerknąć. Myślę, że Skylux wystarczy, niestety trzeba jeszcze nieco poczekać na lepszą widoczność jej okolic (Wodnik).

Jak dobrze pójdzie to zerknę dzisiaj na Eskimosa i podzielę się wrażeniami :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Damian » Pt kwi 01, 2005 5:31 am

Zaliczona. :) Trzeba przyznać, że Saturn "przebywający" w okolicy jest dodatkową atrakcją i przyspiesza odszukanie mgławicy- od niego to już tylko jeden ruch i jesteśmy na Eskimosie.
Ale nie Saturn jest tu gwoździem programu :P
Trochę o tym, co widziałem:
Przy powiększeniu 25x mgławica odróżnia się od innych gwiazdek, lecz uznałem, że obserwacje przy takim powiększeniu nie mają sensu i dałem Celestrona Omni 9mm (56x) Widoczna była gwiazda centralna i owalny kształt mgławicy. Nie widziałem żadnych innych szczegółów.
Obserwowałem Newtonem 114/500.
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez HAMAL » Wt kwi 12, 2005 5:38 pm

Z balkonu ( mam ciemne niebo) w 270/1500 ładnie widać jasny środek oraz słabszą otoczkę, na tle jasnej otoczki czasami dostrzegałem jakieś pierdoły trudne konkretnie do określenia. Powiększenie to ok. 200x

Dobry obiekt dla początkujących albo do prezentacji nieba dla znajomych.
HAMAL
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr lut 02, 2005 10:33 pm
Lokalizacja: Szczecin


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron