Skylux szuka galaktyk...

Skylux szuka galaktyk...

Postprzez antyqjon » Cz mar 31, 2005 4:51 pm

Korzystam z paru dni ładnej pogody :) Przejrzystość powietrza jest bardzo dobra, osiągnąłem rekord zasięgu gołym okiem z domu - 5.9 mag., a w lornetce była spokojnie widoczna gwiazda 9.9 koło R Leonis. Przed 21 oceniłem kilkanaście zmiennych, a potem przeniosłem się do Skyluxa. Postanowiłem wycisnąć nim trochę fotonów z paru galaktyk. Wszystkich szukałem z pomocą mapek z książki Przemasa, bo coś mi drukarka odmówiła posłuszeństwa i nie wydrukowałem dokładniejszych mapek. Zacząłem od M51 - dostrzegalna, acz niełatwa. Przy 35x z trudem zobaczyłem mniejszą sąsiadkę. Potem M101 - w 35x ledwo ledwo, ale coś tam majaczyło. Pierwszy raz widziałem tę galaktykę z domu :) Następnie nowa dla mnie M-ka - M63. Słabiutka, najtrudniejsza (po M101) do obserwacji. Następnie była kolejna nowość - M106, troszkę jaśniejsza. Ostatnią nowością, którą zidentyfikowałem była M64, chyba najjaśniejsza do tej pory. A potem gromady kuliste - M53 i M3, znowu od słabszej do jaśniejszej, w pow. 64x M3 była jakby lekko ziarnista, ale na pewno nie rozdzielona. Potem rzut oka we Lwa - M65 i 66 znalezione w 22x i 35x. Według mapki później znalazłem obszar, w którym powinna znajdować się gromada w Pannie. Z Kellnerem 20mm przejrzałem okolicę i chyba znalazłem jedną czy dwie słabiutkie mgiełki, ale nie zrobiłem szkiców i nie mam pewności, które widziałem, przypuszczam, że M84 i M86 :roll: Zimny wiatr wiał cały czas i gdy uczucie mrozu przeważyło nad chęcią dłubania w Pannie (jak to brzmi! :oops: ), zebrałem się do domu. Całkiem niezły wieczorek, jak na refraktorek 70mm to ten lidloskop radzi sobie przyzwoicie. A poza tym jeden z ładniejszych widoków miałem oglądając gromadę Mel 111 przez... szukacz 6x30 :) Dało się ją też spokojnie zobaczyć gołym okiem.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Heniek » Cz mar 31, 2005 6:01 pm

Świetna relacja. Bardzo lubię czytać takie właśnie. Zazdroszczę emocji obserwowania niewidzianych eMek. Taką aperturą, to prawdziwe wyzwanie. Mawiają, że do galaktyk nie ma za dużej średnicy. :) :wink:
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez antyqjon » Cz mar 31, 2005 6:22 pm

Dotarło do mnie ASTRO 2 i tam są dokładniejsze mapki okolic Panny i Warkocza :D Wpinam je właśnie w skoroszyt i zaraz wychodzę obserwować :) Do tej pory mam 67/110 M-ek, może dzisiaj dołożę parę nowych... 8)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez antyqjon » Pt kwi 01, 2005 4:14 pm

Dopisuję ciąg dalszy relacji, z wieczoru 31.03. Jak zwykle, obserwowałem w lornetce dwadzieścia parę zmiennych, a potem przyszedł czas na teleskop. Spodobało mi się polowanie na galaktyki z poprzedniej nocy, więc postanowiłem dorzucić jeszcze parę :) Na pierwszy ogień poszły M81 i 82, obie widoczne nawet w lornetce 12x60. W wyciągu Skyluxa miałem najpierw Vixena 32 mm, co dało mi powiększenie 22x i ok. 2 stopnie pola widzenia, co pozwoliło ładnie zmieścić w jednym polu obie M-ki. Obie trochę jaśniejsze niż w lornetce, ładnie zniosły powiększenie 64x, M81 ukazała lekko owalne jądro i słabą otoczkę wokół niego. M82 faktycznie wyglądała jak cygaro, odniosłem wrażenie, że gdyby przeciąć je prostopadle przez środek, to jedna połówka byłaby troszkę jaśniejsza od drugiej. Potem przyszedł czas na triplet Lwa - M66 widoczna słabo w lornetce, w Skyluxie wyraźniej, w każdym powiększeniu jako wydłużona mgiełka, tuż przy niej gwiazdka 9.8 mag. Podobnie M65, ale tej w lornetce nie widziałem, a w teleskopie wydawała się trochę słabsza. NGC3628 nie dosięgłem - potrzeba mi ciemniejszego nieba, bo większej apertury to nieprędko się chyba doczekam ;) Postanowiłem potem, że odwiedzę drugi, chyba mniej opisywany triplet - M105, 95 i 96. Pierwszą z nich znalazłem bez problemu, natomiast M96 chwilę szukałem, zanim zobaczyłem bardzo słabą mgiełkę, ale za to nieco większą od M105. Z kolei M95 w ogóle nie dałem rady dojrzeć, ale nie dziwi mnie to - ma najniższą z tej trójki jasność powierzchniową, całkowitą zresztą też. Na wyjeździe pewnie nie sprawiłaby mi takich problemów (z Łowczówka widziałem na granicy widoczności M74 - to najsłabszy DS dla Skyluxa do tej pory). Po obserwacji trzech par galaktyk przyszła kolej na... jeszcze jedną parę :) Potwierdziłem wczorajsze obserwacje M84 i M86 w Pannie. Jako ciekawostkę powiem, że "skacząc" po gwiazdkach według mapki z ASTRO miałem mały problem, bo trochę nie pasował mi jeden układ gwiazdek. Wpakowało mi się w niego coś jasnego... Gdy zobaczyłem zdjęcie Papatkiego na astro4u wszystko zrozumiałem - nieświadomie oglądałem planetoidę Pallas :) Potem postanowiłem dać oczom i Skyluxowi odpocząć od wyciskania fotonów i skierowałem rurę na Jowisza. Seeing był taki sobie, ale w pow. 64x ładnie było widać ciemne i jasne pasy na tarczy, a na dodatek był wtedy bardzo ładny układ księżyców - jeden tuż przy tarczy (Kallisto), a pozostałe tworzyły ciasny trójkąt. Na zakończenie obserwacji dorzuciłem kolejną M-kę - troszkę humorystyczną :) Mianowicie znalazłem i bez problemów rozdzieliłem M40 - gwiazdę podwójną w UMa. Na tym skończyłem obserwacje. Dzisiaj też mam pogodę i znów będę polował :) Pytanko do Was: co jeszcze dam radę wyciagnąć z gromady Coma/Virgo, biorąc pod uwagę to, co pisałem o obserwacjach galaktyk Skyluxem? Na mapce jest po prostu za dużo tych galaktyk i nie chce mi się szukać i sprawdzać każdej po kolei :P Spróbuję chyba M87, ale czekam na inne propozycje w zasięgu mojego teleskopu :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Henryk » Pt kwi 01, 2005 5:41 pm

Koniecznie jeszcze M 87, możesz spróbować 85 i 100.

A jak widzę Jowisz z Tarnowa wyglądał podobnie jak ze Słupska, to niesamowite :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Zjawiska i obserwacje astronomiczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron