Mirydy - krzywe jasności

Postprzez DARK » Wt lip 18, 2006 1:23 pm

Emilian napisał(a):Pewnie chi Cyg wybuchnie :wink: , bo dzisiaj dałem jej ~4.15 mag!!
Panowie, głowy do góry - kto da więcej ? :D


Chłopie to nie licytacja kto da więcej !!! Przez Twoje chwalenie się dokładnymi ocenami niepotrzebnie sobie ludzie głowy instruują co mają widzieć...
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez Emilian » Wt lip 18, 2006 2:48 pm

Wiem, że to nie licytacja; taka forma wypowiedzi w moim zamyśle miała na celu zachetę do obserwacji tych, którzy jeszcze nie spróbowali.
Mam nadzieję, że zrozumiałeś Darku, że cieszę się, żę wzrost jasności gwiazdy jest aż tak duży, że i dzisiaj będzie jeszcze inaczej - mam nadzieję, że jeszcze lepiej niż wczoraj, a wczorajsza ocena i tak nie będzie przystawać do tego, co dzisiaj zobaczysz.

Zresztą ja rok temu ociągałem się z oceną tej miry, mimo zachęcających postów na forum i dzięki Wam postanowiłem od tej pory zrehabilitować się i poniekąd taki ton moich postów adresowany jest do takich maruderów :wink: jakim byłem rok temu...
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Adam Derdzikowski » Śr lip 19, 2006 9:18 am

Właśnie wczoraj dałem CHI CYGNI 4.2 magnitudo :) i daję słowo, że nie dałem się "poinstruować" :) Liczę, że gwiazdka będzie jaśniejsza niż 4.0. Będzie to zapewne niezwykłe maksimum tej zmiennej. Będzie co wspominać :)
Adam Derdzikowski
 
Posty: 57
Dołączył(a): Cz kwi 06, 2006 9:40 am
Lokalizacja: Radzyminek k. Płońska

Postprzez Henryk » Śr lip 19, 2006 9:52 am

Darek, nie ma problemu, obecnie i tak wszyscy mogą sprawdzić na bieżąco jasności, więc gdyby ktoś się chciał sugerować innymi ocenami, zawsze może to zrobić ;).
A Ty Emilianie na wszelki wypadek nie podawaj tak dokładnych ocen :).

No i stało się, podczas spacerku z Pieskiem zobaczyłem ją gołym okiem! Była na granicy zasięgu zerkaniem, czyli miała coś koło 4 mag.
Trzymajcie kciuki, żeby jutrzejszej nocy była bezchmurna pogoda, to porobię świeże zdjęcia Chi Cyg i nie tylko jej :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Emilian » Śr lip 19, 2006 3:09 pm

No i poskutkowało - jeszcze 2 osoby miały przyjemność zobaczyć jak ładnie ta chi Cyg świeci :D
Gdybym nie podał oceny, to pewnie Henryk by się nie skusił :wink: , a tak pewnie stwierdził, że sie uda. No i udało się !
Ciekawe jest jednak to, że widziałeś ją Henryku ledwie zerkaniem. No tak, przecież byłeś na spacerze z psem, a to pewnie około godz. 22 - no to u Was będzie jeszcze dość jasno.

Spróbuj jeszcze dopaść tę mirę gdzieś około północy - o tej porze złapiesz ją bez trudu z wykonaną oceną jasności.

A zdjęcia - pokaż koniecznie ! :D

BTW: Dzięki, Henryku, za "odsiecz" :wink: .
Zresztą zaraz po napisaniu tamtego postu "wpadłem" do QuickLooka (AAVSO) i SSW dał jej wtedy 4.3 mag, zatem o podawane oceny na forum nie ma co się martwić - ale spróbuję być ciut bardziej powściągliwy .

Oczywiście gwiazdy porównania, o których pisałem, może ciutkę zbyt "białe" jak na tę mirę - pozostają nadal aktualne - to by ułatwić podjęcie obserwacji tym co jeszcze jej nie widzieli :)
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Śr lip 19, 2006 5:06 pm

Ja w nocy 17/18 lipca dałem Chi Cygni 4,25 mag.

Myślę, że tutaj na Mirze piszą w większości osoby zaznajomione z tematem i decyzję co do tego, czy można podać jasność gwiazdy, czy nie należy pozostawić piszącemu. Ja w niektórych sytuacjach podaję dokładną ocenę (jak powyżej), a w niektórych zaokrąglam wyniki do 0,5 mag. (jak kilka postów wyżej).

Patrząc na Chi nie zapomnijcie o innych gwiazdach :wink: . Pięknie zaczyna prezentować się R Cas :)

Henryku, zaczynam współczuć obserwatorom z północy kraju. Jeżeli na pograniczu widoczności masz gwiazdy o jasności 4 mag. to nic tylko ...

Ja obecnie około 23 godziny mam zasięg dochodzący do 6 mag., a potem po wschodzie Księżyca znacznie przekraczający 5 mag. I to wszystko w mieście. Obecnie nawet po wschodzie Księżyca widzę - choć słabo - Drogę Mleczną.
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » Śr lip 19, 2006 5:52 pm

Hehe, no mam 4 mag o północy. O 22 (do Emiliana) to jeszcze światła w domu nie zapalam ;P.
Ale jeszcze trochę i się zrobi ciemny horyzont, wtedy znowu będzie lepiej widać. W każdym razie nie narzekam, uwielbiam te moje klimaty, a jutro pokażę kolejne zdjęcie obłoczków świecących, jakich u was południowców nie ma :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez AWA » Śr lip 19, 2006 8:22 pm

Chi Cygni widziałem ostatniej nocy gołym okiem w stosunkowo ciemnym miejscu na skraju Bydgoszczy, gdzie mieszkam. Słabo, ale jednak widoczna. :wink:
Pozdrawiam. Artur Wargin
AWA
 
Posty: 91
Dołączył(a): N mar 26, 2006 10:39 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Postprzez Asia » Cz lip 20, 2006 8:14 am

U mnie Chi Cyg widoczna jest bdb :D . Ocenka jasności b. zbliżona do Waszych. Gwiazdka jest na tyle jasna, że żadna sugestia nie gra tu roli. :)
Asia
 
Posty: 8
Dołączył(a): Pn cze 26, 2006 1:26 pm
Lokalizacja: Naruszewo

Postprzez Emilian » Cz lip 20, 2006 11:44 am

Oczywiście o R Cas też pamiętam - jest teraz między 5 a 6 mag - ciekawe do ilu dojdzie ?
A że o 22 Henryku światła jeszcze nie zapalasz, to pewnie jeszcze około 1 w nocy masz czerwoną łunę nad morzem .

Cieszę się, że udało sie Tobie złapać te elektryczne chmurki - ja je tego sezonu widziałem już dwukrotnie :D Czekamy na zdjęcia - są jak zwykle pełne uroku !

AWA i Asiu - gratulacje ! Tak ciekawej miry jeszcze nie widziałem :D Obserwujcie ją dłużej aż wreszcie zobaczycie, jak gwiazda słabnąc i mdlejąc będzie pogrążać się w bezmiarze czeluści niebieskich, tak, że i przez dobrą lornetkę trzeba będzie wytężać oko, by ją dojrzeć, a w pamięci pozostało wspomnienie, kiedy była fantastycznie widoczna.
A po jakimś czasie dopadniecie ją znowu ledwie widoczną i będziecie pilnie kibicować jej, jak pomału dzielnie nabiera siły i pcha się w górę coraz jaśniejsza, by wreszcie móc ją zobaczyć znowu gołym okiem w piękną, pogodną i ciepłą noc !

Mira Ceti już jest, no to mamy teraz Mirę Cygni ! :D :D :D
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez SSW » N lip 23, 2006 11:25 am

W ciągu najbliższych 2 - 3 tygodni maksimum jasności osiągnie R Cassiopeiae (R Cas), popularna zmienna długookresowa typu Mira Ceti. Jest więc okazja do bliższego jej zaprezentowania.

Obrazek
Wykres 1. krzywa jasnosci R Cas z naszych obserwacji zgromadzonych w bazie SSW-PTMA.

Jak widać z wykresu 1 najbliższe maksimum będzie piętnastymtym, kolejnym, obserwowanym przez nas maksimum. W dziewięciu z nich R Cas była jaśniejsza od 6 mag zaś w dwóch osiągnąła zaledwie jasność 7 mag. Taki rozrzut wysokości maksimów jest wśród miryd dość powszechny.


Obrazek
Wykres 2. Fazowa krzywa jasnosci R Cas: Mo[JD] = 2444463, P[d] = 430.46 (GCVS)

Wykres 2 przedstawia te same obserwacje co wykres 1 tyle, że zredukowane do dwóch okresów prz użyciu elementów liniowych GCVS. Widać przesunięcie średniego maksimum o około 0.06 co w przeliczeniu na okres daje 25 dni.
Obliczony z elementów GCVS moment najblizszego maksimum wychodzi 16.07.2006.

Obrazek
Wykres 3. Fazowa krzywa jasnosci R Cas: Mo[JD] = 2449216.4, P[d] = 431.03 (SSW-PTMA)

Wykres 3 przedstawia fazową krzywą jasności otrzymaną przy użyciu elemantów liniowych wyznaczonych z naszych obserwacji. Wynika z nich, że najbliższe maksimum R Cas osiagnie 10.08.2006.

Obrazek
Wykres 4. Krzywa jasności R Cas w bieżcym cyklu (2006r)

Na wykresie 4. pokazane są nasze tegoroczne obserwacje R Cas. Jest ich niezbyt wiele, ale widać wyrażnie nierównomierne tempo wzrostu jasności. Wzorst jasnosci od 12 do 9 mag trwał prawie 5 miesięcy a wzrost jasności od 9 do 6 mag niewiele ponad 1 miesiąc. Jest dość typowe dla miryd o okresach powyżej 300 d. ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » Wt lip 25, 2006 8:52 am

Dotychczasowe rekordowe maksima chi Cygni (źródło: http://ooruri.kusastro.kyoto-u.ac.jp/pipermail/vsnet-alert/2006-July/000579.html)

2342812.9 (21-04-1702) >3.8? Gottfried Kirch - odkrywca zmienności chi Cygni w 1686 r.
2395205.6 (01-10-1845) 3.8 Argelander, Heis, Schmidt
2396014.8 (19-12-1847) 3.5 (3.3) Argelander, Heis, Schmidt
2399680.7 (01-01-1858) 3.6 Argelander, Heis, Schmidt, Winnecke
2402161.6 (17-10-1865) 3.9 Heis, Schmidt


Średnia jasność z naszycych ostatnich obserwacji (14 ocen od 3.8 - 4.3 z ostatnich 5-ciu dni) wynosi 4.00 +- 0.13 mag


;)
Ostatnio edytowano Wt lip 25, 2006 10:00 am przez SSW, łącznie edytowano 1 raz
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Wt lip 25, 2006 9:09 am

Wg mojego oka, Chi Cyg minimalnie przekroczyła granicę 4 mag. Dzisiaj w nocy pięknie widziałem, jak zakrzywiła tą szyję ptaszka ;).
Zdjęcie będzie niedługo :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Emilian » Wt lip 25, 2006 10:57 am

Oj nie tak całkiem ledwie powyżej, ale wyraźnie lepiej, bowiem wczoraj jasnością niewiele odbiegała od Sheliaka - dla tych obydwu gwiazd użyłem tych samych gwiazd porównania - omi i zeta Her :)
A jak to będzie u Was - sprawdźcie sami :D

W każdym razie "psychologiczna" granica 4 mag została przekroczona :D

R Cas ma się całkiem przyzwoicie, a R Aql pomału zbliża się do 8 mag i nieustannie rośnie :)
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Wt lip 25, 2006 1:20 pm

Aby nie podawać konkretnych jasności napiszę, że wczoraj wieczorem ok. 23 godziny Chi Cygni wydawała mi się o 0,3 mag. słabsza od Sheliaka :)

R Cas widocznie pozazdrościła swojej jaśniejszej koleżance i w dobrych warunkach też powinna być widoczna gołym okiem. Niestety u mnie wczoraj była słaba przejrzystość powietrza i oglądałem ją przez lornetkę.
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron