Miryda czy półregularna?

Miryda czy półregularna?

Postprzez SSW » Pn lip 25, 2005 12:54 pm

V Bootis jest obserwowana jako gwiazda zmienna już od 100 lat. Bardzo ciekawie wygląda krzywa jasności w różnych okresach.

Obrazek
Wykres 1. Krzywa jasności V Boo w latach 1913 - 1927 na podstawie obserwacji w bazie AFOEV

Na wykresie 1 widzimy krzywą jasności V Boo w latach 1913 - 1297, która jest charakterystyczna dla gwiazd długookresowych typu Mira Ceti.
W ciągu kilkudziesięciu lat systematycznie malała amplituda zmian jasności a także kształt krzywej jasności przekształcając się z charakterystycznego dla miryd w charakterystyczny gla gwiazd półregularnych SRa a nawet póregularnych SRb co widać na wykresie 2.

Obrazek
Wykres 2. Krzywa jasności V Boo w latach 1982 - 1995 na podstawie obserwacji w bazie AFOEV

Obrazek
Obrazek
Wykres 3. Krzywa jasności V Boo na podstawie polskich obserwacji miłośniczych w XXI wieku

Obserwacje z ostatnich lat (w tym i nasze, pokazane na wykresie 3) zdają się wskazywać, że amplituda zmian jasności V Boo stopnoiwo wzrasta. Potwierdzało by to hipotezę postawioną w artykule (O.Pejcha i J.Greaves)
Ciekawe czy w ciągu następnych kilkudziesięciu lat krzywa jasności V Boo przekształci się w podobną jak na wykresie 1?. Dedykuję to młodym obserwatorom do sprawdzenia. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » So paź 22, 2005 9:43 pm

A niech to, dopiero teraz przeczytałem załączony artykuł. Jestem pod wrażeniem :shock: .
Już kilka razy obiecywałem sobie regularne obserwacje V Boo, jednak nie mogę zapamiętać mapki, ale teraz wezmę to sobie do serca :wink: .

Przy okazji mam pytanie o jakiś sensowny odnośnik do Transformacji Fourierowskiej. Jakoś nie chce mi się przeszukiwać sieci i odsiewać śmieci, a nic z tego nie rozumiem :oops: :?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Radek G. » Cz paź 27, 2005 10:06 pm

Transformacja Fourierowska w swoim numerycznym zastosowaniu jest genialnym narzędziem do wynajdywania cykli, nawet w pozornie chaotycznych zestawach danych. Fajnie byłoby, gdyby któryś z młodych kolegów napisał stosowny program. Nie jest to trudne, program źródłowy zajmuje raptem 2-3 kb, nie więcej. A zabawa jest przednia, tam gdzie był zbiór przypadkowych pomiarów nagle pojawia się jakiś porządek. Cud!
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron