1000 obserwacji Roberta!

1000 obserwacji Roberta!

Postprzez SSW » Śr wrz 07, 2005 11:43 am

Miło mi donieść, że po przysłaniu obserwacji z nocy 6/7.09.2005 liczba obserwacji gwiazd zmiennych w naszej bazie, wykonanych przez Roberta Bodzonia przekroczyła wartość 1000! Serdecznie gratuluję! :)

A oto w prezencie trzy wykresiki:

V838 Mon - gwiazda, której obserwacjom towarzyszyły szczególne emocje,
Obrazek

Chi Cyg - rekordowe, jak na razie, maksimum w XXI wieku,
Obrazek

RZ Cas - pięknie wyznaczone minimum ostatniej (6/7.09.2005) nocy.
Obrazek
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Re: 1000 obserwacji Roberta!

Postprzez Henryk » Śr wrz 07, 2005 11:49 am

SSW napisał(a):Miło mi donieść,...


Widzę, że mamy tu donosiciela :wink:

Gratulacje Robercie, zwłaszcza z okazji powrotu :)
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » Śr wrz 07, 2005 11:49 am

Gratuluję :D To już kolejny obserwator, któremu niedawno stuknął tysiączek ;) Tak trzymać :D
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez xpiox » Śr wrz 07, 2005 12:16 pm

Gratuluję! :D
Wykresy są ładniutkie, widać, że ocenki dokładne :) Życzę dodawania do nich kolejnych punkcików, a przede wszystkim życzę zdrówka i pogodnych nocy!
Pozdrawiam,
Piotrek
xpiox
 
Posty: 15
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:30 pm
Lokalizacja: Cz-wa

Postprzez Marian(LMT) » Śr wrz 07, 2005 5:28 pm

Niedawno składano gratulacje mnie, teraz ja mogę to zrobić :D Powtórzę za Zbyszkiem: tak trzymać! Gratuluję! :)
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Robert_Bodzoń » Śr wrz 07, 2005 5:39 pm

Cieszę się, że tysięczna obserwacja przypadła właśnie na tą noc. Naprawdę przyjemnie mi się obserwowało, choć do godziny 23 przeszkadzały pojedyncze chmury, a i przejrzystość nie była rewelacyjna. Miałem nawet zrezygnować z obserwacji zaćmienia RZ Cas, ale chmury ustąpiły i do rana było bezchmurnie. Na początku świtu miałem zasięg (przez Taurusa 270) 13,7 mag.
Dzięki obserwacji zaćmienia pierwszy raz w ciągu jednej nocy zebrałem ponad 50 ocen. Na ogół obserwuję mirydy i szczególnie przy tych słabszych trzeba poświęcić więcej czasu na odszukanie i ocenę.

Obserwacja zmiennych to dla mnie przyjemność. Denerwują mnie jedynie przypadki, gdy natrafiam na dużą rozbieżność jasności gwiazd porównania w różnych źródłach. Pracuję nad tym, ale okazało się, że dopracowanie mapek to jednak żmudna i czasochłonna praca. Chciałbym ją zakończyć do końca roku, a najpóźniej do wiosny.

Żałuję, że takiej pogody jak obecnie nie było w czasie wakacji. O południowo-wschodnią Polskę systematycznie zahaczały chmury niżów przemieszczających się z rejonu Morza Śródziemnego przez Węgry nad Ukrainę. Szczególnie dokuczliwe były cirrusy. W końcu wymyśliłem powiedzenie, które sobie często powtarzałem - "Pogoda była, a jakby jej nie było". Teraz są piękne noce, ale muszę wstawać rano do pracy. Po ostatniej nocy spałem 3 godziny. Jutro muszę wstać o szóstej, więc obserwacje zakończę zapewne po północy. A szkoda, bo z tego co przeglądałem szykuje się chyba kolejne ciekawe zaćmienie (U Cep). Może zrobię pierwszą część (spadek jasności), ale zamierzam skupić się na słabszych mirydach.

SSW, bardzo dziękuję za te wykresy. Bardzo mi się podobają i zachęcają do dalszej pracy.

Pozdrawiam wszystkich obserwatorów zmiennych :D .
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Robert_Bodzoń » Śr wrz 07, 2005 5:49 pm

Każda z gwiazd przedstawionych na wykresach to pewne wspomnienia.

V 838 Mon zaskakiwała nie tylko mnie. Bardzo ciekawa gwiazda, nieprzewidywalna i te jej zdjęcia, które potem mogliśmy podziwiać :D .

Chi Cygni to moja ulubiona miryda. Czekam na następne wysokie maksimum.

RZ Cas to moja pierwsza zmienna zaćmieniowa i dlatego mam do niej sentyment. Teraz nie żałuję, że poświęciłem jej czas ostatniej nocy. Aby ją obserwować musiałem biegać na drugi balkon. Robiłem jedną mirydę i spacer na drugi balkon z lornetką. I znowu miryda i kolejny spacer :D
Pod koniec nocy miałem ją już w zasięgu z dużego balkonu, ale była prawie w zenicie i ciężko było ją obserwować. Nie mogłem na leżąco, bo wciąż przesłaniał mi ją dach. Siedziałem na krześle (a raczej leżałem :D ), a głowę wystawiałem za oparcie opierając na balustradzie. Pod koniec obserwacji trochę skarżył się na tą pozycję mój kręgosłup :D .
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Damian » Cz wrz 08, 2005 5:57 am

Ja również dołączam się do gratulacji! :)
Jestem pod wrażeniem :)
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez Krzysztof_K » Cz wrz 08, 2005 9:19 am

Witam
No to posypały się obserwacje. Trochę pogodnych dni (a właściwie nocy) w kraju i aktywność obserwatorów znacznie się wzmogła. Dołączam się więc do gratulacji w związku z przekroczeniem przez Roberta magicznej bariery 1000-ca ocen. A żeby się nie powtarzać w wątkach, to w tym miejscu również pragnę je złożyć zarówno Marianowi jak i Emilianowi, no i przede wszystkim SSW za jego 40-ty tysiączek. :shock: :D
Gratuluję też Robertowi pięknie wyznaczonego minimum RZ CAS. Mnie również udało się zaobserwować kilka ostatnich jej zaćmień. Wyniki wkrótce postaram się przesłać do bazy SSW.
Pozdrawiam :P
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 219
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Emilian » Cz wrz 08, 2005 9:36 am

O, kolejny "tysięcznik" nam przybył !!! :D

Gratulacje , Robercie ! No i tak trzymaj !
Twoje krzywe jasności są super, widać tu celne oko!

Dzięki, Krzysztofie, za gratulacje ! Zresztą Tobie już niewiele brakuje, pewnie masz coś jeszcze w zanadrzu; wklep i wyslij, a zaraz bedziemy się cieszyć i Twoim tysiącem :D

A jezeli chodzi o czterdziesty tysiączek SSW, to nie pozostanie mi nic innego, tylko zamilknąć i pochylić czoła lub rzucić komendę "Baczność, Kapitan na pokładzie !" :wink:
Tak trzymać, Stanisławie ! Wielkie dzięki za trud, upór i determinację oraz pasję, jaka i nam się udziela !
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz wrz 08, 2005 5:27 pm

Emilian napisał(a):
Tak trzymać, Stanisławie ! Wielkie dzięki za trud, upór i determinację oraz pasję, jaka i nam się udziela !


Bo prawda jest taka, że bez "natchnienia", które daje nam swoim przykładem SSW nie było by tych "tysięczników" :D .

Jeszcze przydałby się ktoś, kto załatwi nam lepszą pogodę. Właśnie taką jak w ostatnich dniach :wink: .
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez zakapiorek » Cz wrz 08, 2005 8:12 pm

Gratuluję Robercie 1000-nej oceny gwiazd zmiennych, kolejny obserwator z takim doświadczeniem.
Pozdrawiam.
zakapiorek
 
Posty: 27
Dołączył(a): N sty 30, 2005 1:52 pm
Lokalizacja: Białystok

Postprzez Oskar » N wrz 18, 2005 3:28 pm

Gratuluje oczywiście !
Mało czasu!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron