Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka

Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka

Postprzez Henryk » Pn paź 24, 2005 9:45 pm

Po ciężkich perypetiach dotyczących ustalenia gdzie i na jakich zasadach prowadzić konkurs, postanowiłem prowadzić go na pięciu forach jednocześnie. Będą to: astro4u, astroforum.org, astromaniak, astronomia.pl, no i oczywiście miraastroforum.
Zakładam oczywiście, że starzy wyjadacze z Miry nie będą walczyli o nagrody, lecz spojrzą krytycznie na konkurs i podpowiedzą w razie jakichś moich i Zbyszka błędów.

Główną ideą konkursu jest zachęcenie nowych miłośników astronomii do obserwacji najciekawszych zjawisk na niebie, które niewątpliwie związane są z gwiazdami zmiennymi. Jeżeli przybędzie dzięki konkursowi chociaż jeden obserwator gz, będę uważał, że konkurs spełnił swój cel.
Odpowiedzi na większość pytań teoretycznych znajdują się w dziale gwiazd zmiennych na astro4u, jeżeli ktoś więc przejrzy te kilka stron wątków (do czego nie trzeba się rejestrować, gdyby ktoś nie chciał), nie powinien mieć trudności z podawaniem rozwiązań.

A oto regulamin konkursu:

Konkurs z dziedziny Gwiazd Zmiennych

1. Cel konkursu – popularyzacja wiedzy o gwiazdach zmiennych. Zachęcenie miłośników astronomii do rozpoczęcia obserwacji zmian jasności gwiazd.

2. Termin przeprowadzenia konkursu – 5 listopada – 14 grudnia 2005 roku (środy i soboty), łącznie 12 odcinków.

3. Prowadzący konkurs – Henryk Bilor, Zbigniew Siciarz
Autorzy zadań – Henryk Bilor, Zbigniew Siciarz

4. Zasady konkursu:
Konkurs będzie się składał z dwunastu edycji w terminie podanym powyżej. Zadania będą o zróżnicowanej skali trudności. Na początku bardzo łatwe, aby zakończyć na najtrudniejszych.
W skład zadań będą wchodziły:
- rozpoznawanie gwiazd na zdjęciach
- rozwiązywanie zadań teoretyczno-praktycznych
- wykonanie obserwacji wskazanej gwiazdy
Wykonywanie zadań będzie określone limitem czasowym, ustalanym oddzielnie dla każdej edycji.
Punktacja będzie dodatnia, punktowane będzie dziewięć najlepszych wyników z jedenastu odcinków, oraz zadanie obserwacyjne.


5. Nagrody:
- Okular Soligor ED 18mm
- Filtr mgławicowy Baader UHC-S
- Filtr wąskopasmowy Baader O-III
- Uranometria T I niebo północne
- Sky Atlas 2000 deluxe
- Atlas Księżyca
- Plakat Messiera
- Okular jakiś tam...
- Kalendarz na rok 2006 - Year in Space

Nagrody będą do wyboru z kolejnością wybierania od zdobywcy pierwszego miejsca.

6. Sponsorzy:
Obrazek _________________ Obrazek



Jacek Pala _____________________ Dominik Woś


7. Postanowienia końcowe:
- w konkursie nie mogą brać udziału organizatorzy, ani sponsorzy, a także ich rodziny
- uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie :wink:
- konkurs odbędzie się bez względu na pogodę :wink:
- ostateczna interpretacja regulaminu należy do szefostwa (ten punkt zawsze mi się najbardziej podoba :lol: )

Oto szczegółowa punktacja:

Za każde zadanie można uzyskać maksymalnie 15 punktów.
W przypadku zadania ze zdjęciem - będzie takich 9 albo 10 - za odgadnięcie gwiazdy/ek ze zdjęcia będzie łącznie 10 punktów; za odpowiedź na towarzyszące zdjęciu (chociaż z nim niezwiązane) pytanie teoretyczne będą 2 punkty. Za odpowiedź w ciągu 10 minut dodatkowe 3 punkty, w ciągu 20 minut - 2 punkty, w ciągu 30 minut - 1 punkt, czasu na odpowiedź będzie w sumie godzina, jednak powyżej 30 minut nie będzie dodatkowych punktów za prędkość odpowiedzi. Po godzinie od pojawienia się zadania, odpowiedzi nie będą przyjmowane.

W przypadku zadań teoretycznych (będą 2 takie zadania), punktacja (łącznie też 15 punktów) będzie podana w określonym czasie przed edycją, w której będzie takie pytanie.

Zadanie obserwacyjne będzie trwało do dwóch godzin, bez dodatkowych punktów za prędkość. Maksymalna ilość punktów także wyniesie 15, a o szczegółach przyznania dowiecie się bezpośrednio przed tym zadaniem.
Warunkiem zaistnienia zadania obserwacyjnego jest oczywiście ładna pogoda w całym kraju. Jeśli nie uda się takiej zamówić, w zamian będzie dziesiąte zadanie ze zdjęciem.

Godzina zero będzie o 19:00

Oczywiście odpowiedzi należy przysyłać na priva.
Ostatnio edytowano Wt paź 25, 2005 4:56 pm przez Henryk, łącznie edytowano 6 razy
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Re: Konkursowa gratka - gwiezdna zagadka

Postprzez Robert_Bodzoń » Wt paź 25, 2005 6:04 pm

Henryk napisał(a):Zakładam oczywiście, że starzy wyjadacze z Miry nie będą walczyli o nagrody, lecz spojrzą krytycznie na konkurs i podpowiedzą w razie jakichś moich i Zbyszka błędów.


Kto zalicza się do starych wyjadaczy? Rozumiem, że osoby, które mają ponad 10 000 ocen na koncie. :wink:

Niech znajdę tylko jakiś błąd, to poznęcam się na organizatorach. :wink:

Henryk napisał(a):Warunkiem zaistnienia zadania obserwacyjnego jest oczywiście ładna pogoda w całym kraju. Jeśli nie uda się takiej zamówić, w zamian będzie dziesiąte zadanie ze zdjęciem.


Z tym mogą być problemy :? . Mam nadzieję, że dobrze przemyśleliście to zadanie.
A tak prawdę mówiąc macie łatwiej, gdyż uczycie się na moich błędach :wink: .


Czekam z niecierpliwością, oczywiście jako obserwator :).
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » Wt paź 25, 2005 7:58 pm

Oczywiście, że obserwowałem co Robert wyprawiał ze swoim konkursem i część wzorców zaczerpnąłem.
Jednak zadania będą na tyle jednoznaczne, że trudno będzie o jakieś wątpliwości, jak na przykład w ilu gwiazdozbiorach może być zaćmienie Księżyca :wink: - szczerze mówiąc jestem zaszokowany rozwiązaniem.

Problem może być jedynie z zadaniem obserwacyjnym, no ale się okaże, czy pogoda na tyle dopisze, żeby je przeprowadzić.

A co do starych wyjadaczy, to ten kto się takim czuje :lol: . Nikomu nie zabraniam udziału, poza wymienionymi w punkcie siódmym regulaminu.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Robert_Bodzoń » Wt paź 25, 2005 8:25 pm

Henryk napisał(a):Jednak zadania będą na tyle jednoznaczne, że trudno będzie o jakieś wątpliwości, jak na przykład w ilu gwiazdozbiorach może być zaćmienie Księżyca :wink: - szczerze mówiąc jestem zaszokowany rozwiązaniem.


Ja też wciąż jestem w szoku :wink: . A co do wątpliwości, to ja już coś znajdę :lol: .
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » Wt paź 25, 2005 8:37 pm

Profilaktycznie więc dodam jeszcze ósmy punkt regulaminu:
8. W przypadku wątpliwości wynajdywanych na siłę, obowiązek prowadzenia konkursu spada na tego, kto te wątpliwości wynalazł :lol: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Cz paź 27, 2005 8:17 pm

No to się zaczęło.
W ramach rozgrzewki i sprawdzianów samych siebie, podesłaliśmy z Antyqjonem swoje zadania.
Gwiazdki z dziewięciu zdjęć, które czekają na zamieszczanie w kolejnych dziewięciu edycjach, Zbyszek odgadł w 11 minut!
Teraz można sobie uwzględnić współczynnik własnej znajomości nieba/znajomość nieba Antyqjona i próbować ocenić czas odpowiedzi :lol: .

Jeszcze się pochwalę, ja odrobiłem zadania Zbyszka także na maksa, ufff :wink: .

Za 9 dni startujemy, tymczasem korzystając z ładnej pogody, proponuję rozejrzeć się po niebie, gdyż wieczorem widać wszystkie gwiazdki z zagadek.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Śr lis 02, 2005 11:28 am

Za trzy dni startujemy.
Tymczasem w ramach rozgrzewki proponuję odgadnąć nazwę zaznacznej na zdjęciu gwiazdki:
Obrazek
Odpowiedzi proszę nie przysyłać, jeżeli już to na forum się pochwalić :wink: .

Wszystkie zdjęcia konkursowe będą zawierały albo znany obiekt rozciągły (gromada, mgławica), albo wręcz sporą część danego gwiazdozbioru, widoczną gołym okiem. Nie powinno więc to nastręczać trudności dla kogoś, kto czasami z głową patrzy w niebo.
Trzeba będzie jednak trochę pomęczyć się szukając danej gwiazdki w atlasie. Polecam do tych celów zwłaszcza CdC, ale może być też Starry Night, bądź Guide. Warunkiem jest jednak dołączenie do bazy danych programu katalogu GCVS, gdyż części gwiazd nie ma w podstawowych bazach.
Przypominam, że CdC można ściągnąć za darmo z internetu: CdC
Należy zainstalować: Complete package, katalogi Tycho i katalog Variables.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Cz lis 03, 2005 1:09 pm

Zaznaczona gwiazdka, to miryda U Ari, obecnie w pobliżu maksimum jasności.
Tutaj jeszcze w zbliżeniu od lewej: Mars (planeta :wink: ), U Ari, ST Ari (półregularna):

Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » Cz lis 03, 2005 9:29 pm

Pozostało już 45 i pół godziny do rozpoczęcia konkursu.
Dla rozgrzewki przedstawię więc jeszcze jedno, tym razem już trywialne zdjęcie. Mam nadzieję, że wszyscy rozpoznają zaznaczoną gwiazdkę:
Obrazek

Przypomnę, że zdjęcia w konkursie będą zawierały albo sporą część gwiazdozbioru, widoczną gołym okiem, albo znany obiekt rozciągły.
Podpowiedzi do zdjęć nie będzie. Wszystkie zdjęcia będą w pozycji mniej więcej takiej, jak najczęściej obserwujemy je na niebie, bez złośliwych przekręceń (właśnie odkręcam jedną fotkę :wink: ).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Cz lis 03, 2005 9:45 pm

Z tego zdjęcia wychodzi mi, że oznaczona gwiazda jest jaśniejsza niż ta po lewej a wizualnie nigdy jeszcze jej tak nie oceniłem. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » Pt lis 04, 2005 4:57 pm

Mnie naprawdę trudno jest ocenić, która z nich jest na zdjęciu jaśniejsza :? Ale rzeczywiście bohaterka zdjęcia jest bardzo jasna. Ja najczęściej w pobliżu maksimum daję jej 0,1-0,2 mag. mniej od lewej sąsiadki. Ale nie dam sobie głowy uciąć, że kiedyś nie oceniłem ją jako minimalnie jaśniejszą. Muszę sprawdzić w notatkach. Może mi się tylko tak wydaje.
Może też na ocenę jasności na zdjęciu wpływ ma widoczna aberracja, chyba nieco większa właśnie przy lewej sąsiadce (a może mnie się tak wydaje). Tym bardziej, że sąsiadka jest bardziej oddalona od centrum zdjęcia.
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » Pt lis 04, 2005 7:00 pm

Uwaga!
Próba generalna czasu.
Post ten wyślę o godzinie 19tej wg czasu, hmm, mniej więcej prawidłowego.
Proszę sprawdzić, o której się ukaże na forum, żeby później nie żałować straconych minut.

24 godziny do startu.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So lis 05, 2005 9:52 am

Zostało jeszcze 9 godzin do rozpoczęcia konkursu i strasznie się niecierpliwię. Mam nadzieję, że i setki uczestników także :wink: .

Oto ostatnie informacje techniczne. Proponuję zapisywać wysłane odpowiedzi w skrzynce, gdyż nie będę potwierdzał ich otrzymania. Dopiero po podaniu wyniku będzie wiadomo, czy nie wydarzył się jakiś problem z wysyłaniem. Wtedy taka wiadomość byłaby podstawą do reklamacji. Zakładam, że takich kłopotów nie będzie, ale lepiej na zimne dmuchać.

Odpowiedź na zadanie będzie po zakończeniu czasu na odpowiedzi, a podanie wyników w zależności od liczebności (uczestników), pewnie niewiele później.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So lis 05, 2005 7:01 pm

Pierwsze zadanie, coś na zachętę:
- jak się nazywa zaznaczona gwiazda
Obrazek

I jeszcze pytanie teoretyczne:
- Jak się nazywa najjaśniejsza miryda?

Czekam na odpowiedzi na priva przez najbliższą godzinę.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So lis 05, 2005 8:09 pm

Podaję odpowiedź:

Gwiazda na zdjęciu - miryda S Ori

Odpowiedź na pytanie teoretyczne - Mira, omi Cet


Punktacja po pierwszej edycji:
- Paweł Trybus - 15
- TomekL - 13
- Damian j -12
- Kanarkusmaximus - 12
- Gregory - 10


Poza konkursem odpowiedziało jeszcze kilka osób, w tym sponsorzy nagród :wink: .

Gratuluję wszystkim, także tym, którym nie udało się odpowiedzieć prawidłowo. Może następnym razem będzie lepiej.

Do zobaczenia w środę o 19tej.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Następna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron