Szaleńcze ostatki Cudownej

Szaleńcze ostatki Cudownej

Postprzez SSW » Cz mar 02, 2006 1:12 pm

Królowa gwiazd zmienych długookresowych, słynna Mira lub Cudowna Wieloryba (omicron Ceti) jaśnieje w tempie 1 mag na tydzień!
Jeszcze w połowie lutego oceniano jej jasność na 8.5 mag. Wczoraj miała już ok 6.5 mag.

Obrazek
Obrazek

Niestety kończy się jej wieczorna widoczność. Jeszcze przez kilka/kilkanaście dni można ją odszukać wieczorem nad południowo- zachodnim horyzontem. Potem nastąpi przerwa obserwacyjna za do połowy lipca, kiedy to stanie się dostępna do obserwacji na niebie porannym.
Póki co polecam. ;)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Cz mar 02, 2006 4:55 pm

Czyżby się szykował rekordzik jasności?
Wielka szkoda, że zniknie z pola widzenia akurat w tym czasie, no ale może jeszcze do końca marca uda się namierzyć.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez DARK » Pt mar 03, 2006 1:26 pm

A może dawno nie mieliśmy okazji oglądać jej wzrostu a takie zachowanie może być dla niej normalne ?
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez SSW » Pt mar 03, 2006 1:34 pm

DARK napisał(a):A może dawno nie mieliśmy okazji oglądać jej wzrostu a takie zachowanie może być dla niej normalne ?


Jak najbardziej normalne. Wystarczy rzut oka na fazową krzywą jasności. Przez najbliższe lata będziemy mieli okazje się o tym przekonać obserwując zmiany jasności po obu stronach maksimum. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Oskar » N mar 05, 2006 11:27 pm

Dzisiaj ją obserwowałem - ok. 5,4 mag
Mało czasu!
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Henryk » Pt mar 24, 2006 11:57 am

Wczoraj widziałem Mirę! Co prawda niziutko nad horyzontem, ale jednak. Nie oceniałem jej jednak, gdyż nie jestem w stanie ocenić ekstynkcji, a delta Wieloryba była "bardzo wysoko" w stosunku do Miry. W każdym razie musiała byc nie słabsza niż 4 mag, świeciła pięknie na czerwono jak Mars. Propounję próbę złapania jej jeszcze do weekendu, kiedy na będzie widoczna na jasnym jeszcze zachodnim niebie :).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron