Tabela dziesiętnych cześci JD

Tabela dziesiętnych cześci JD

Postprzez Emilian » Śr kwi 12, 2006 1:15 pm

Witajcie!

Jezeli ktoś z Was zapisywał sobie i wydrukował Manual AAVSO obserwatora gwiazd zmiennych w PDF- ie, to na str. 33 tego podręcznika znalazł tabelę do obliczania ułamkowej części daty juliańskiej . Niestety jakość tejże jest słaba - niektóre cyferki są b. słabo czytelne.

Otóż znalzłem link do tejże tabeli - tu rozdzielczość jest bardzo dobra - można sobie ją zapisać jako plik graficzny i wydrukować, włożyc do owego Manualu lub też używać od razu podczas wykonywania obserwacji lub sporządzania zapisów.
W każdym razie przy sporządzaniu raportu z serii obserwacji obliczenie ułamkowej części JD z wykorzystaniem tego "papierowego" narzędzia odbywa się bardzo szybko - spróbowałem; o wiele szybciej to idzie niżby to robić komputerowo, używając np. kalkulatora JD z Guide.

A oto link:

http://www.aavso.org/images/jdnumbertable.gif
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno

Postprzez SSW » Śr kwi 12, 2006 3:34 pm

Coś mi tu nie gra. Przecież godzina 0:00 UT to 0.5 doby juliańskej a nie 0. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Śr kwi 12, 2006 3:42 pm

Mi to w ogóle nie gra, bo dla mnie prościej zapisywać normalnie datę, a nie bawić się w chodzenie na obserwacje z tabelą. Potem tylko wpisuję do DOGZ i automatycznie jest ona przeliczana do JD.
Ale oczywiście Emilian ma prawo mieć inne upodobania ;).
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Śr kwi 12, 2006 4:07 pm

Jakby ktoś chciał to przygotowałem na szybkiego coś takiego :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » Śr kwi 12, 2006 5:02 pm

SSW napisał(a):Coś mi tu nie gra. Przecież godzina 0:00 UT to 0.5 doby juliańskej a nie 0. :)


Zapewne w tej tabeli godzina 00 odpowiada 12UT :)
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez SSW » Śr kwi 12, 2006 5:12 pm

Robert_Bodzoń napisał(a):
SSW napisał(a):Coś mi tu nie gra. Przecież godzina 0:00 UT to 0.5 doby juliańskej a nie 0. :)


Zapewne w tej tabeli godzina 00 odpowiada 12UT :)


Z pewnością, ale tego trzeba się domyślić. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Emilian » Cz kwi 13, 2006 8:04 am

No tak, zapomniałem dodać, że w górnym rządku u góry jest czas GMAT czyli Greenwich Mean Astronomical Time, a nie UT czy GMT, a więc w tej tabelce doba, jak to się ma w rachubie juliańskiej, liczy się od godziny 12 w południe.
A więc w tej tabelce godziny od 1 do 12 jest to 13-24 UT, a 13-24 to 1-12 UT. I wszystko Wam zagra. Czyli jest dokładnie tak, jak Robert pisze.

A moje upodobanie bierze się stąd, bo prowadzę "papierowy" dziennik obserwacji. Przynajmniej nie potrzebuje prądu i jest eco-friendly :wink:
Zresztą podczas obserwacji piszę obok zapisu oceny godzinę w UTC, dopiero podczas opracowywania danych korzystam z tabeli - podczas obserwacji przeliczanie godziny na dziesiętne części doby juliańskiej to rzeczywiście szkoda na to czasu ...

A to "coś takiego na szybkiego" od SSW też sobie zapisałem :)
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron