Nova Cygni 05

Nova Cygni 05

Postprzez Henryk » N lut 13, 2005 9:54 pm

Właśnie zauważyłem przeglądając stronę BAV, że pojawiła się Nowa w Łabędziu, tuż obok półregularnej V 1626 Cyg.
Jasność podają w okolicach 9-10 mag.
Mapka AAVSO jest TUTAJ

Kto z naszych będzie pierwszy? :wink:
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Robert_Bodzoń » Pn lut 14, 2005 5:16 pm

Kto będzie pierwszy?

Ten kto ma "chody"
u pięknej pogody. :wink:
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Krzysztof_K » Śr lut 16, 2005 10:21 am

Witam
Wczoraj tuż po godz 18-tej rozpogodziło się na moment od zachodu i północy, ale widząc z przeciwnej strony nadchodzącą kolejną partię chmur wiedziałem że nie mam zbyt wiele czasu. W dodatku przejrzystość powietrza nie była najlepsza, ale nie wykonywałem jej oceny z uwagi na pośpiech. Mimo wszystko chwyciłem lornetkę i dość szybko zlokalizowałem poszukiwany rejon i gwiazdę 7.2 mag w pobliżu miejsca, gdzie powinna być nowa. W normalnych warunkach i na tej wysokości przy przewidywanej jasności w granicach 9-9.5 mag, miałbym szanse ją dostrzec, ale tym razem okazało się, że potrzebny jest większy sprzęt. Wróciłem więc po newtona, rozstawiłem go, skierowałem w interesujący mnie rejon i gwiazda po gwieździe próbowałem dojść do nowej, ale ..... zabrakło mi czasu. W chwilę potem niebo znów było zasnute grubą warstwą obłoków. No cóż, najwyraźniej nie mam chodów u pięknej pogody. :(
Pozdrawiam

PS. W dodatku wg. danych z AAVSO i BAV obecna jasność N Cyg 05 jest niższa niż 10 mag, więc wygląda na to, że gwiazda szybko słabnie. :( Ciekaw jestem czy komukolwiek w Polsce uda się (lub już się udało) zaobserwować nową.
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 219
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Henryk » Śr lut 16, 2005 10:29 am

Chociaż byłeś w pobliżu, u mnie ani szans nie było, a byłem gotów potuptać na skręconej kostce w miejsce, skąd mógłbym ją zobaczyć.
Jak do tej pory mam trzy Nowe - Strzelec 2002, Tarcza 2003 (to chyba jedyna gz Twojej żony?), Rufa 2004/05, nie liczę T CrB i GK Per, ale te są powrotne.
Przydałoby się w Łabędziu do kolekcji, ale coś czarno widzę. Jak spadnie do 11 mag, to nie mam szans dostrzec jej w tych okolicach.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Krzysztof_K » Śr lut 16, 2005 11:36 am

Henryk napisał(a):Chociaż byłeś w pobliżu, u mnie ani szans nie było, a byłem gotów potuptać na skręconej kostce w miejsce, skąd mógłbym ją zobaczyć.

Przynajmniej nie masz wyrzutów, że mogłeś coś zrobić lepiej i szybciej, a może by się udało. :wink:
Henryk napisał(a):Jak do tej pory mam trzy Nowe - Strzelec 2002, Tarcza 2003 (to chyba jedyna gz Twojej żony?), Rufa 2004/05, nie liczę T CrB i GK Per, ale te są powrotne.

Moje nowe do tej pory to: V723 Cas obserwowana przeze mnie w 1996, potem Orzeł 1999/2000, poza tym podobnie jak w Twoim przypadku Strzelec 2002, Tarcza 2003 (faktycznie wspólnie z żoną - kiedyś częściej towarzyszyła mi w obserwacjach, ale szczególnie meteorów), no i mogę tu chyba dorzucić jeszcze nietypową gwiazdę V838 Mon (2002).
No coż, widzę, że za oknem właśnie sypie śnieg, więc dziś jeszcze chyba kolekcji nie powiększę. :?
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 219
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Henryk » Śr lut 16, 2005 6:41 pm

No to czas zapędzić żonkę do obserwacji :wink: . W końcu to chyba jedyna kobieta - obserwator gz w Polsce (nawet kiedyś o niej wspomniałem: Kobiety zmienne. Ściślej mówiąc, moją też kiedyś siłą zaciągnąłem do obejrzenia zaćmienia Algola, ale było to bez ocen z jej strony :lol: .

Uświadomiłem sobie dzisiaj, że ta Nowa w Łabędziu pokazała się akurat w urodzinki mojej córki, czyli 12 lutego. Z tego wyciągam daleko idące wnioski, że następna będzie 14 kwietnia - będę wtedy pilnie śledził niebo 8) .[/url]
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Krzysztof_K » Cz lut 17, 2005 7:07 am

Henryk napisał(a):No to czas zapędzić żonkę do obserwacji :wink: . W końcu to chyba jedyna kobieta - obserwator gz w Polsce (nawet kiedyś o niej wspomniałem: Kobiety zmienne.

:shock: Ooo ... no proszę, kto wie, może jak to przeczyta, to znajdzie w sobie motywację :wink:
Wracając do N Cyg, wczoraj nie było najmniejszych szans na rozpogodzenie. Zaczynam tracić nadzieję, że uda mi sie ją "złapać" :cry: .
Pozdrawiam
Krzysztof Kida
Krzysztof_K
 
Posty: 219
Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 9:54 am
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Marian(LMT) » Pt lut 18, 2005 5:32 pm

Witam! Obawiam się, że szanse na obserwacje nowej maleją. Jeszcze dwa dni temu dawano jej 10,6 mag, a od dwu dni blask maleje gwałtownie: wczoraj - 11,7 mag, dzisiejszej nocy (nad ranem 18 lutego) już 12,1 mag.
Nowa ma już swoje "oficjalne" oznaczenie: V2361 Cyg.
Na stronce gliwickiego PTMA, w "Aktualnościach" (http://ptma-gliwice.astronomia.pl/aktual.html) zamieściłem, niecały tydzień temu, krótką notkę nt. nowej z odnośnikami do witryn z aktualnymi mapami do jej obserwacji.
Pozdrówka!
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Oskar » Pt lut 18, 2005 9:51 pm

Przy tej jasności większość z nas może już tylko pomarzyć o obserwacjach tej nowej.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Marian(LMT) » Cz lut 24, 2005 6:47 am

Witam ponownie!
Chciałbym jeszcze parę słów poświęcić N Cyg 2005 (a właściwie powinienem napisać V2361 Cyg, bo takie ma teraz oznaczenie). W tej chwili jej jasność buja w okolicach 16 mag, więc ciężko nawet marzyć zdecydowanej większości z nas o jej obserwacjach. Ale może, przy dobrej pogodzie, w wolnej chwili warto zerknąć w okolice, gdzie powinna świecić...
Richard Miles z BAAVSS i paru gości z AAVSO zwraca uwagę na zachowanie tej nowej po wybuchu. Gwiazda ta pod wieloma względami przypomina DQ Her (= Nova Her 1934). Otóż ta nowa z 1934 roku, w maksimum blasku osiągnęła ok. 1 mag, po czym, równie szybko jak tegoroczna nowa w Łabędziu, osłabła (do ok. 14 mag), a następnie, też dość szybko, pojaśniała ponownie do ok. 6 mag. Później jej blask zaczął, dużo już wolniej, znowu opadać. Panowie z BAA i AAVSO przewidują podobne zachowanie V2361 Cyg.
Oczywiście pozostają pytania: czy rzeczywiście tak się zachowa? (o ile wiem, jest znanych tylko kilka gwiazd typu DQ Her); a jeśli tak, to w jakim stopniu ponownie pojaśnieje - czy będzie dostępna obserwacjom wizualnym przez sprzęt, jaki posiada większość z nas?
Jednak niezależnie od tego jak duże są szanse dostrzeżenia ponownego pojaśnienia nowej przez posiadany sprzęt, myślę, że czasem warto obejrzeć okolice V2361 Cyg.
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez SSW » Cz lut 24, 2005 12:17 pm

Uzupełniając wypowiedź Mariana podaję link do krzywej jasności V2361 Cyg z obserwacji AAVSO: V2361 Cyg (N Cyg 2005)

oraz linki do krzywych jasności dwóch nowych typu DQ Her z archiwalnych obserwacji AFOEV: DQ Her (N Her 1934), V705 Cas (N Cas 1993)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Pn wrz 26, 2005 6:18 pm

Usunąłem poprzednie nieudane zdjęcie przy pełni Księżyca, za to przedstawiam nieco lepsze, gdzie na granicy szumów, w miejscu oznaczonym strzałką, widać Nową o jasności około 18 mag. Nieco w lewo i w dół widać gwiazdkę o jasności 17,6 mag.
Obrazek
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron