Mapki gwiazd zmiennych

Mapki gwiazd zmiennych

Postprzez Robert_Bodzoń » So lut 26, 2005 8:52 pm

Właśnie pracuję nad mapkami gwiazd zmiennych do drugiego numeru ASTRO. Aby je opracować, muszę korzystać z innych mapek. Do tej pory w ponad 90% wykorzystywałem mapki AAVSO lub mapki opracowane na ich podstawie. Jednak teraz, gdy przyglądam się im coraz dokładniej, to mam coraz więcej wątpliwości.
Okazuje się, że po kolejnych aktualizacjach jasność tych samych gwiazd porównania potrafi zmienić się nawet o 0,5 mag. I tak na przykład na mapce A mamy gwiazdę o jasności 6,2 mag, a ta sama gwiazda na mapce B ma (po aktualizacji) 6,6 mag. Przyjmuję więc tę ostatnią, ale nie rozumiem, jak można zaktualizować jedną mapkę, a drugą nie i pozostawić różne jasności tych samych gwiazd.
Wydaje mi się, że lepiej dopracowane mapki mają inne organizacje np. Meduza, ale nie są one tak rozpowszechnione. Dlatego tym razem jeszcze pozostanę przy "ściąganiu" jasności gwiazd porównania z map AAVSO, gdyż są one (chyba?) najczęściej wykorzystywane przez naszych obserwatorów. Ale co dalej?

Dlatego pytam.
1) Z jakich mapek korzystacie?
2) Które mapki uważacie za najlepsze?
3) Z których mapek (źródeł) korzystać przy tworzeniu mapek do ASTRO?

Robert
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » So lut 26, 2005 9:20 pm

Do większości ocenianych ostatnio przeze mnie gwiazd nie mam mapek AAVSO, poza tym przyzwyczaiłem się do mapek własnej produkcji na podstawie CdC. Oczywiście czasami tam też się zdarzają pomyłki, wtedy wywalam gwiazdę niepasującą z gwiazd porównania i jest OK.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Oskar » So lut 26, 2005 10:25 pm

Ja konsekwentnie korzystam z map AAVSO - jakoś nie mam ochoty zmieniać gwiazd po kilkunastu latach obserwacji, aczkolwiek i ja nie rozumiem tych zmian jasności gwiazd porównania.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez SSW » N lut 27, 2005 7:14 am

Gdy dla obserwowanej gwiazdy jest mapka AAVSO to zawsze z niej korzystam w wersji z ostatniej aktualizacji (zgodnie z zaleceniem AAVSO). W przeciwniym razie przygotowuję mapkę w CdC wykorzystując katalog Tycho 2 z jasnościami V.
Przystępując do korzystania z jakiejkolwiek mapki sprawdzam metodami wizualnych obserwacji sekwencję gwiazd porównania i jeżeli któraś gwiazda mi nie pasuje to z niej nie korzystam.
Jeżeli chodzi o mapki MEDUZY (strona bodaj od dwóch lat nieaktualizowana?) to jest ich dla naszych gwiazd niewiele i w znakomitej większości gwiazdy porównania brane są z AAVSO. Zatem mapki MEDUZY starsze od mapek AAVSO mogą być nieaktualne. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez xpiox » Wt mar 01, 2005 3:52 pm

Tak się zastanawiam jaki procent z tych gwiazd porównania zmieniających jasność po aktualizacji mapki to mogą być naprawdę zmienne. Nie przez żadne pomyłki urządzeń i programów od wyznaczana jasności, ale tak same z siebie :wink:
Wczoraj chciałem ocenić EG And, ale jednak najpierw zabrałem się za ocenę gwiazdki, której podana jasność na mapce EG And wynosi 5,4mag, ale coś na tyle nie wygląda... Wcześniej jakoś nic sobie z tego nie robiłem, nawet nie zwracałem na to uwagi, bo i tak nie używam jej jako gwiazdki porównania, ale jak już jest temat założony... :wink: Wyszło mi, że ma ona 6,7mag, sprawdziłem też w CdC i tam jasność podana wynosi 6,85mag. Różnica 1,4 mag to raczej jest sporo (EG ocenić nie zdążyłem bo przyszy chmurki, a gdy chmurki już sobie poszły, odfrunęły zapomniałem o EG :roll: )
Wiecie może jak wygląda robienie takich mapek? Rysują gwiazdki, a potem ich jasności skąd biorą? I ile jest możliwości na pomyłkę przy ocenie jasnoci przez te osoby, urządzenia, programy, które jako pierwsze wyznaczają jasności tych wszystkich gwiazdek?
Pozdrawiam,
Piotrek
xpiox
 
Posty: 15
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:30 pm
Lokalizacja: Cz-wa

Postprzez Robert_Bodzoń » Cz mar 03, 2005 7:58 am

Wczoraj robiłem mapkę dla V Boo. Oczywiście korzystałem z mapek AAVSO, tym bardziej, że dla V Boo została niedawno zaktualizowana. Wśród gwiazd porównania (mapka B) jest gwiazdka o jasności 10,6 mag. Tymczasem u mnie w programie Guide, ta sama gwiazda ma jasność 12,3 mag. Różnica 1,7 mag! Zostawiłem tak jak podaje AAVSO, ale jak będę obserwował to sprawdzę po czyjej stronie jest racja.
Czuję się już na tyle dobrze, aby powrócić do obserwacji. Musi być tylko trochę cieplej. Ale korzystając z wczorajszego pięknego nieba spojrzałem i oceniłem R CrB. Bez zmian.
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron