Mirydy miesiąca - marzec 2005

Mirydy miesiąca - marzec 2005

Postprzez SSW » Wt mar 01, 2005 10:29 am

W marcu 2005 następujące jasne mirydy osiągną swoje maksima jasności, będąc jednocześnie dostępnymi do obserwacji w czasie nocy obserwacyjnej (dwie godziny po zachodzie do dwóch godzin przed wschodem Słońca):
  • X Cam - 1.03.2005 ( średnie maksimum 8.2 mag, aktualna jasność ~ 8 mag)
  • R Vir - 24.03.2005 ( średnie maksimum 6.9 mag, aktualna jasność ~ 8 mag)
  • S Boo - 4.03.2005 ( średnie maksimum 8.4 mag, aktualna jasność ~8 mag)
  • U Ser - 17.03.2005 ( średnie maksimum 8.5 mag, aktualna jasność ~11 mag)
  • RT Aql - 27.03.2005 ( średnie maksimum 8.4 mag, aktualna jasność ~10.5 mag)

Daty obliczyłem w oparciu o elementy wyznaczone na podstawie 10 ostatnich maksimów (wg naszych obserwacji lub AFOEV). Momenty faktycznych maksimów mogą różnić się od obliczonych o kilka do kilkunastu dni.

W kwietniu 2005 maksima jasności osiągną: U Cas, R Tri, R CMi, T Hya, R Boo, V CrB, Z Oph, RS Her, RY Oph, X Oph, R Aql.

Potrzebne mapki ściagnij zAAVSO.
Jeżeli nie chcesz przegapić momentu maksimum, obserwacje rozpocznij już dziś. Życzę pogody i udanych ocen jasności

Początkującym obserwatorom szczególnie polecam R Vir, o której więcej informacji znajduje się TU >>.

więcej >>
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Oskar » N mar 20, 2005 9:46 pm

Ja dzisiaj oceniałem dwie mirydy, które znajdują się w pobliżu maksimum, ale nie ma ich w wykazie SSW. Pierwsza to R Leporis, której lata nie widziałem, a druga to R CMi.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez SSW » N mar 20, 2005 10:20 pm

R CMi jest w moim wykazie tyle, że wg mojego skryptu jej maksimum jasności wypada już w kwietniu. Natomiast maksimum jasności R Lep wychodziło pod koniec lutego. Jak wiadomo maksima obserwowane miryd mogą różnić się od obliczonych nawet do 10 - 15% okresu, z czego wynika ważna rola obserwacji, do których niezmiennie zachęcam. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » N mar 20, 2005 10:44 pm

Wczoraj miałem przyjemność ocenić jasność następujacych miryd:
- R CMi, już chyba rzeczywiście jest w pobliżu maksimum,
- S CMi, szybki wzrost jasności,
- S Hya, po minimum, jasność rośnie,
- R Cnc, w pobliżu minimum,
- R Leo, ładnie jaśnieje,
- R Vir, jeżeli to jest już maksimum to tym razem dość niskie,
- SS Vir (AAVSO zalicza ja do miryd a GCVS do SRa), przeszła przez wyjątkowo głębokie minimum, nadal słaba,
- R Boo, ładnie jaśnieje,
- R Aur, jasność maleje,
- X Oph, ładnie jaśnieje,
- R Aql, w pobliżu maksimum, które ponownie zanosi się na niskie,
- T Cep, w pobliżu minimum,
chi Cyg, powitanie po nieobserwowanym przeze mnie minimum,
- R UMa, już po maksimum,
- R CVn, bardzo ładne maksimum, polecam!,
- S Vir, jasność maleje,
- T UMa, w pobliżu minimum,
- S UMa, już po maksimum.
:)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » Śr mar 23, 2005 8:00 am

Kończy się sezon obserwacyjny niezwykle interesującej mirydy R Leporis (R Lep) zwanej, ze względu na skrajnie czerwoną barwę, Karmazynową Gwiazdą. Znajduje się w gwiazdozbiorze Zająca (Lepus) w punkcie o współrzędnych RA[2000] = 04h59m36.3s, DEC[2000] = -14o48'23".
Zmienia swą jasność wizualną w przedziale 5.5 - 11.7 mag ze średnim okresem 427.07d.
W bazie AAVSO jest zabranych ponad 17000 ocen wizualnych z 94 ostatnich lat:

krzywa jasności AAVSO R Lep z 94 lat

Patrząc na ten wykres widać bardzo duże zmiany amplitudy tej gwiazdy. Wysokość maksimów zmienia się w przedziale 5.5 - 9.5 mag w dającym się wyróżnić ponad 40 letnim cyklu.

krzywa jasności AAVSO R Lep z ostatnich 50 lat

krzywa jasności AAVSO R Lep z ostatnich 12 lat


Na tych wykresach widać krzywą jasności R Lep z ostatnich 50 i 12 lat. Przerwy na wykresie wynikaja z letniej nieobserwowalności tej zmiennej. Barwa gwiazdy sprawia olbrzymie trudności w ocenie jasności. Rozrzuty ocen często przekraczają 1 mag. Nie mniej jednak dzięki wysiłkowi obserwacyjnemu miłośników z całego świata, tworzących swoistą sztafetę pokoleń i dzięki tym, którzy te obserwacje gromadzą i przechowują możemy śledzić zachowanie tej (i wielu innych) gwiazdy w przeszłości.

Maksimum jasności w bieżącym cyklu prawdopodobnie wypadnie w marcu br. Wg mojego skryptu wychodziło w ostatnich dniach lutego, wg AAVSO w połowie marca a wg AFOEV w pierwszych dniach kwietnia. Ponad miesięczny rozrzut przewidywań, przy okresie 427 dni nie jest niczym nadzwyczajnym. Faktyczny moment maksimum i tak należy wyznaczyć z obserwacji.

R Lep nie jest popularna wśród polskich miłośników. Spowodowane to jest zbyt niskim połozeniem na niebie i z reguły kiepską pogodą w sezonie obserwacyjnym. W naszej bazie mamy zaledwie 24 oceny tej mirydy.
Mimo wspomnianych utrudnień na pewno gwiazda ta zasługuje na większe nasze zainteresowanie, do czego gorąco namawiam. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Śr mar 23, 2005 8:03 pm

Świetnie trafiłeś z tym postem. Wczoraj dyskutowałem z Oskarem, że nie pasuje mi ta gwiazdka na mirydę. Zwłaszcza gdy popatrzyłem na wykres z ostatniego roku. Potem jednak pościągałem z AAVSO wykresy z kilku latek i już coś to zaczęło przypominać. Myślę, że "kiepskość" pojedynczych cyklów wynika właśnie z tych rozbieżności w ocenie spowodowanych barwą.
Mimo wszystko zastanawiam się czy jakaś inna miryda ma takie różnice w wysokości maksimum i minimum? Czy R Lep jest wyjątkiem w tej grupie zmiennych?
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Cz mar 24, 2005 8:35 am

Henryk napisał(a):Mimo wszystko zastanawiam się czy jakaś inna miryda ma takie różnice w wysokości maksimum i minimum? Czy R Lep jest wyjątkiem w tej grupie zmiennych?


Podobnie do R Lep zachowuje się np RU VIR

Znakomita większość miryd ma stałą w czasie amplitudę zmian jasności z tym, że zarówno maksima jak i minima z cyklu na cykl magą od siebie się różnić. Z reguły większe są różnice maksimów. Widać to dobrze choćby na wykresie chi Cyg.
Jest grupa miryd, którą reprezentuje np R Cyg, których wysokości maksimów róznią się nawet o 3-4 mag.

Zachęcam do pobawienia się w wolnych chwilach generatorem krzywych jasności AAVSO i znalezienia jakiegoś szczególnie intereującego przypadku. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez antyqjon » Pn mar 28, 2005 9:41 am

Wczoraj oceniałem R Leo i S CMi - obie w zasięgu lornetek 50-60mm, nawet z miasta :) S CMi ma ładne układy gwiazd w okolicy, polecam się jej przyjrzeć :)
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Oskar » Pn mar 28, 2005 10:06 pm

Ja dzisiaj oceniałem kilka miryd w tym R UMa, S UMa, R CMi, U Ori.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Marian(LMT) » Wt mar 29, 2005 9:20 am

Jeśli mogę podsunąć Wam jeszcze jeden cel obserwacyjny, to sugeruję RU UMa. W bazie AAVSO niewiele jest obserwacji tej mirydy. Przewidywane maksimum jej blasku wypada już "za chwilę" - ok. 3 kwietnia. W Biuletynie AAVSO zmienna jest oznaczona jako wymagająca większej liczby obserwacji. Tydzień temu oceniłem jej blask na około 8,5 mag. Aktualna jasność i położenie na niebie sprzyjają obserwacjom.
Niestety, mapka AAVSO dla tej mirydy nie jest szczególnie przyjazna użytkownikowi (mimo że ma dosyć świeżą "datę produkcji"...). Brak na niej gwiazd porównania o jasnościach pomiędzy 7,9 a 9,3 mag.
Marian(LMT)
 
Posty: 342
Dołączył(a): N lut 13, 2005 9:47 pm
Lokalizacja: Gliwice

Postprzez Henryk » Wt mar 29, 2005 8:35 pm

Marian(LMT) napisał(a):sugeruję RU UMa


Wedle rozkazu :wink: zaliczona, przy okazji jeszcze kilkanaście sztuk innych gz w okolicy.
Niestety ja jej dałem 9.0 mag, więc albo to kwestia innych mapek (tej z AAVSO nie widziałem nawet ) albo już jest po maksimum. Zobaczymy wkrótce.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Oskar » Cz mar 31, 2005 10:00 pm

Ja dzisiaj oceniałem R CMi, S CMi i R Gem, a poza tym RS Gem i SW Gem.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Damian » Pt kwi 01, 2005 5:23 am

Wczoraj wśród kilku ocenionych przeze mnie miryd znalazła się RU UMa. Korzystałem z mapki AAVSO, nie ukrywam, że miałem trudności w jej ocenie, ostatecznie dałem 8,8 mag. :?
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron