Nowa w Strzelcu

Nowa w Strzelcu

Postprzez Robert_Bodzoń » So kwi 02, 2005 9:15 am

Dzisiaj nad ranem udało mi się dostrzec i ocenić jasność nowej w Strzelcu. Obserwację przeprowadziłem o godzinie 4,8 cwe przez lornetkę 26x70.
Ze względu na niskie położenie i niedaleką obecność Księżyca miałem pewne trudności z przeprowadzeniem obserwacji. Gwiazda była widoczna bardzo słabo. Porównywałem jej jasność do trzech gwiazd położonych nieco na prawo (na zachód) i powyżej niej o jasnościach 8,70, 8,64, 8,14 mag. Niestety nie widziałem słabszych gwiazd, między innymi położonej niedaleko nowej, gwiazdy o jasności 9,27 mag.
Co ciekawe z trzech gwiazd porównania najsłabsza wydawała mi się ta o jasności 8,64 mag., a nie 8,70 mag.
Ostatecznie zapisałem, że nowa jest:
0,2 - 0,3 mag. słabsza od gwiazdy 8,70 mag., czyli ma ok. 8,95 mag.
tej samej jasności co gwiazda 8,64 mag., czyli ma ok. 8.65 mag.
0,6-0,7 mag. słabsza od gwiazdy 8,14 mag., czyli ma ok. 8,70 mag.

Ostateczna wyznaczona jasność ok. 8,77 mag. (8,8 mag.)
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez Henryk » So kwi 02, 2005 9:55 am

Ty śpiochu, u mnie już byś nie zobaczył Nowej, tuż po 4:30 zaczęło jaśnieć w błyskawicznym tempie na N-E.
Ja widziałem ją o 4:25, ale co przeżyłem przed jej namierzeniem, o tym w oddzielnej relacji 8) .
Aha, jasność wyceniłem na 8.5 mag. A co do tych gwiazdek, to normalne - na granicy zasięgu sprzętu gwiazdę 8.7 o barwie białej będziesz widział jako jaśniejszą od tej niby jaśniejszej 8.64, która jest czerwoniutka.
Niestety nie znam barwy Nowej, a lornetką ciężko było wyczaić przy tak słabej jasności.
Zasięg w okolicy miałem do około 9.5
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Robert_Bodzoń » So kwi 02, 2005 11:58 am

Przyznaję, nie sprawdzałem barw gwiazd porównania. Jeżeli jednak jest tak jak piszesz, to nowa też powinna być czerwona i dlatego tak słabo ją widziałem. Ciekawe, czy ktoś w Polsce jeszcze ją tego ranka obserwował?
Jeżeli pogoda wytrzyma do jutra, to też wyciągnę "setkę" :shock: i sprawdzę te kolorki.

Robert

PS. Mam nadzieję, że nie zgubię muszli. :wink:
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Postprzez antyqjon » So kwi 02, 2005 12:07 pm

Próbowałem ją dzisiaj po 4 rano sięgnąć w lornetce 12x60, ale niestety zasięg w Strzelcu miałem zaledwie 8 mag. Gdyby była taka przejrzystość powietrza jak wczoraj wieczorem, pewnie bym ją ocenił.
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez DARK » So kwi 02, 2005 12:21 pm

Robert_Bodzoń napisał(a):Ciekawe, czy ktoś w Polsce jeszcze ją tego ranka obserwował?

Również i ja miałem przyjemność jej obserwowania dzisiejszego ranka. Oceny nie będę podawał bo niechce nikomu sugerować, powiem tyle że oceniłem ją na nieco jasniejsza niż Wy.
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez DARK » Pt kwi 15, 2005 11:24 am

Stanisławie czy mógłbys pokazać krzywą dla tej Novej bo nieznalazłem na Twojej stronie takowej
Carpe Noctum!!!
DARK
 
Posty: 88
Dołączył(a): N sty 30, 2005 12:38 pm

Postprzez SSW » Pt kwi 15, 2005 12:01 pm

DARK napisał(a):Stanisławie czy mógłbys pokazać krzywą dla tej Novej bo nieznalazłem na Twojej stronie takowej


Są zaledwie cztery obserwacje tej nowej. W takim przypadku nie robię wykresu ale na prośbę DARKa to uczyniłem.

krzywa jasności V5115 SGR
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez SSW » Wt lip 05, 2005 9:43 pm

Wczoraj (04.07.2005) odkryta została druga w tym roku nowa w Strzelcu: N Sgr 2005 #2 o jasności 8 mag.
Niestety jest bardzo nisko (DEC = -30st 27') ale może komuś uda się ją zaliczyć?

Więcej i link do mapki: http://www.bav-astro.de/sterne/sgrn2005.shtml
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Henryk » Wt lip 05, 2005 9:56 pm

Hmm, a ja właśnie zrobiłem mapkę na podstawie współrzędnych.
Jeśli jakimś cudem uda mi się ją złapać, to udostępnię mapkę, o ile wcześniej koledzy z BAV, czy AAVSO nie zrobią porządnej :wink: .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez SSW » Wt lip 05, 2005 10:43 pm

SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Radek G. » Wt lip 05, 2005 11:12 pm

Ciekawe też kto i jak ją odkrył. Otóż nie kto inny jak nieśmiertelny William Liller z Chile przez 85-mm obiektyw fotograficzny na filmie Kodak Technical Pan. Niedawno przetoczyła się przez łamy S&T fala smutku z powodu zaprzestania produkcji przez Kodaka tej wielce zasłużonej kliszy. Był też wywiad z Lillerem, który powiedział, że bardzo żałuje, ale na razie się jeszcze nie martwi, bo ma w lodówce zapas kilkuset negatywów co powinno wystarczyć na następne parę lat :D Miejmy nadzieję, że to nie ostatnie odkrycie tego łowcy nowych.
PS Jak pogoda pozwoli to spróbuję ją upolować ze swojej południowej lokacji.
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Henryk » Wt lip 05, 2005 11:40 pm

Ważne, że już dwóch z nas ją zaliczyło :D
I jest całkiem jaśniutka, mniej niż 8 mag 8) .
Polecam zatem rzut oka, zwłaszcza południowcom, bo u mnie bardzo nisko była.
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Damian » Śr lip 06, 2005 7:11 am

Henryk napisał(a):Polecam zatem rzut oka, zwłaszcza południowcom, bo u mnie bardzo nisko była.


No właśnie jestem pełen podziwu, że ją tak nisko wyłowiłeś. :)
Mnie jako południowcowi było stosunkowo łatwo, dlatego myślę, że inni południowcy nie zmarnują takiej okazji :D Ja po jej obserwacji byłem tak podekscytowany, że miałem trudności z wykonywaniem innych ocen. Pomogły dopiero przerywniki w postaci kilku standardowych DSów :P Nigdy wcześniej bym nie pomyślał, że kiedykolwiek przyjemność z obserwacji będzie powodować drżenie rąk :D
Właściwie sam nie wiem dlaczego - może dlatego, że myślałem, że będzie trudna do złapania albo dlatego, że od zamiaru obserwacji do jej wykonania minęło niewiele czasu i emocje się skumulowały?
Jakkolwiek by nie było polecam jeszcze raz!
Pozdrawiam,
Damian Kiełbasa
Damian
 
Posty: 134
Dołączył(a): Pn sty 24, 2005 7:28 am
Lokalizacja: Łapiguz pod Zamościem

Postprzez SSW » Cz lip 07, 2005 2:41 pm

Chciałbym jeszcze powrócić do pierwszej tegorocznej nowej w Strzelcu czyli do V5115 SGR.

Obrazek
Obrazek

Jak widać na powyższych wykresach, czterech naszych obserwatorów wykonało zaledwie 5 ocen jasności tej nowej w okresie obejmującym 3 dni. Szkoda, że pogoda uniemożliwiła wykonanie większej liczby obserwacji. Jednak i te sugerowały, że bę dzie to szybka nowa (typu NA) gdyż spadek jasności wciągi tych 3 dni wynióśł ok. 1 mag.

Jak widać na wykresie krzywej jasności V5115 SGR (wizualne i CCDV obserwacje AAVSO), była to rzeczywiście bardzo szybka nowa. W ciągu miesiąca jasność zmniejszyła się o ok. 4.5 mag w tym wciągu pierwszych 10 dni o 3 mag.
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Robert_Bodzoń » So lip 16, 2005 8:12 am

W końcu, chyba za czwartym podejściem, dopadłem ją. Przesuwała się zaledwie 0,5° nad koronami drzew. W pobliżu znajdowały się dwie podobne gwiazdki o jasnościach 9,2 mag. i 9,0 mag. Wydawała mi się minimalnie jaśniejsza od pierwszej i tak samo jasna jak druga, więc ostatecznie dostała 9,0 mag.

To moja trzecia nowa w tym roku, ale czekam na następne :D
Robert_Bodzoń
 
Posty: 260
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 4:00 pm
Lokalizacja: Jarosław

Następna strona

Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron