Zmienne z balkonu 2.04.2005

Zmienne z balkonu 2.04.2005

Postprzez Oskar » N kwi 03, 2005 9:22 pm

W sobotę od godziny 20.30 prowadziłem z balkonu obserwacje gwiazd zmiennych. Rozpocząłem od rho Cas (4,7 mag.), rho Per (3,8 mag.) oraz X Per (6,2 mag.), a więc jasnych obiektów lornetkowych. Następnie wykonałem oceny dla W Ori (6,2 mag.), alpha Ori (0,7 mag.) oraz eta Gem (3,0 mag.), a także U Mon (6,2 mag.). Potem teleskopem złapałem dawno nie oglądaną T Per (9,0 mag.) i U Ori (8,9 mag.). Potem odnalazłem Y Lyn, którą bardzo bardzo rzadko obserwuję. Jej jasność oceniłem na 7,0 mag. Poza tym wykonałem ocenę dla CK Ori (6,5 mag.), która chyba nigdy nie zmienia jasności oraz znalazłem jaśniejącą S CMi (8,4 mag.).
Następnie skierowałem teleskop na Saturna. Seeing nie był dobry, więc skupiłem się na poszukiwaniach księżyców. Odnalazałem ich 5, w tym rzadko widywanego Japetusa, jasność 11,0 mag., którego odszukałem dzięki temu, że był daleko od planety, a jednocześnie blisko Tytana.
Chciałem obserwować dalej, jednak dotarła do mnie wiadomość o śmierci Jana Pawła II. W tym momencie obserwacje straciły sens ...
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław

Postprzez Adam z Piły » N kwi 03, 2005 11:23 pm

Ja miałem właśnie zacząć obserwacje po dłuższej przerwie.
Przez "nagabywanie" ciągłe Henryka :wink:
Ale jak siadłem do komputera, aby się przygotować merytorycznie to... wszystko mi zawirowało w głowie gdy zobaczyłem napis na ekranie -"smutny napis" i tak jak Oskarowi na tę noc miałem już dosyć emocji. :cry:
Ale przygotuję się jeszcze jak dojdę do siebie. :roll:
Adam z Piły
 
Posty: 35
Dołączył(a): Śr lut 09, 2005 9:45 pm
Lokalizacja: Dolaszewo

Postprzez Henryk » Pn kwi 04, 2005 10:36 am

Ja nikogo nie nagabuję, tylko czasami spytam :wink: .
Właśnie myślałem, że Adam padł, gdy nagle po wieści o śmierci Papy, zniknął z internetu.
Teraz trochę się dziwię, bo sporo ludzi rezygnuje czasowo z pracy, a moi pacjenci z moich usług nie rezygnują wcale, więc nawet gdybym nie chciał, to muszę pracować...
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez antyqjon » Pn kwi 04, 2005 12:37 pm

U Ori oceniłem w sobotę identycznie jak Oskar, natomiast U Mon wydawała mi się słabsza. S CMi oceniałem w czwartek, dałem jej 8,5, ładnie jaśnieje. Przed 22 zabrałem się za mirydy w Pannie (U i R Vir), oraz parę półregularnych w ich okolicy, gdy mama otworzyła okno i powiedziała "Papież nie żyje"... na tym skończyłem obserwacje i poszedłem z całą rodziną do kościoła...
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Oskar » Pn kwi 04, 2005 8:54 pm

Emocje nieco opadły więc dzisiaj znowu oceniałem zmienne, ale tylko jaśniejsze bo niebo jakieś nieszczególne jest. U Mon i Y Lyn jaśnieją, poza tym oceniałem mirydy R Vir, R Boo, R UMa i S Uma.
Oskar
 
Posty: 138
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:39 pm
Lokalizacja: Wrocław


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron