DY Aur - prośba do teleskopiarzy

DY Aur - prośba do teleskopiarzy

Postprzez Henryk » Pt kwi 08, 2005 7:25 pm

Przeglądając zdjęcie Domka mgławic IC 410 i 405, zauważyłem mirydę DY Aur, która wg CdC ma jasność 12.4 - 15.6, okres 473 dni.
Na zdjęciu wydaje się znacznie jaśniejsza niż w maksimum jasności katalogowej i byłaby to dla mnie sensacja, gdyby nie fakt, że zdjęcie robione było z użyciem filtra H-alfa, który przepuszcza wąskie pasmo światła w okolicy 656 nm, czyli tylko kawałek czerwonego. Dlatego zapewne jasność mirydy jest sporo zawyżona na tym zdjęciu. Pytanie tylko o ile.
Ja oczywiście spróbuję ją namierzyć, jednak lornetką będzie ciężko.
Może komuś z posiadaczy teleskopów udałoby się ocenić jej jasność?
Na AAVSO nie znalazłem żadnych ocen w ostatnim czasie.

Oto kawałek mapki:
Obrazek

a oto link do całości zdjęcia:
IC 410
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Henryk » So kwi 09, 2005 10:45 pm

Wydaje mi się, że niepotrzebnie się podnieciłem tą mirydą.
Dlaczego, o tym wkrótce w wątku o fotometrii.
Niemniej i tak czuję, że może być nieco jaśniejsza niż 12 mag, więc może uda się ją złapać przy dobrych warunkach.

Nie ma to jak samemu sobie odpowiadać na pytania :lol: , chociaż bez pomocy kolegów byłoby znacznie trudniej 8) .
Henryk Bilor
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez Heniek » Wt kwi 12, 2005 7:33 pm

Na prośbę swego imiennika skierowałem swoją lufę ku DY Aur. :wink:
Tak jak ustaliliśmy, założyłem filtr zielony i wynik niestety nie jest zachęcający dla ewentualnych obserwatorów tej zmiennej.
Na zdjęciu Domka, DY Aur jest ewidentnie przeszacowana, a to dzięki filtrowi H-Alpha, który przytłumia światło gorętszych gwiazd.
Przez filtr zielony, czyli zbliżony do wizuala, miryda ta wygląda słabiutko:

Obrazek
Henryk Kowalewski
http://www.ccd.neostrada.pl
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez SSW » Wt kwi 12, 2005 7:45 pm

Według elementów GCVS maksimum wychodzi około połowy czerwca czyli przy okresie 473d już niedługo. Wynika z tego, że i wtedy będzie trudna do wizualnych obserwacji. :)
SSW
 
Posty: 882
Dołączył(a): So sty 29, 2005 7:31 am

Postprzez Tomkrzyt » Wt kwi 12, 2005 8:11 pm

DY Aur ma dosyć małą amplitudę jak na mirę. Amplitudą i okresem przypomina V1426 Cyg. [/code]
Newton 236mm, lornetka 13x60mm, AAVSO Code: KTZ
Tomkrzyt
 
Posty: 33
Dołączył(a): Wt kwi 12, 2005 7:48 pm
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Emilian » Cz sie 04, 2005 11:58 am

Zbaczając nieco z tematu (ale tylko troszeczkę :wink: ), prośba do teleskopiarzy zamienia sie w propozycję: może to Was zainteresuje: nowo odkryte zmienne w ramach projektu p. Bogdana Paczyńskiego z Uniwersytetu w Princeton, a sam projekt podjęło Obserwatorium w Piwnicach pod Toruniem: http://www.astri.uni.torun.pl/~gm/SAVS/index.html.
Linku do listy nie podaję - trzeba wejść samemu w dział New Variables :arrow: "List" ; gdy "wszedłem" na tę listę, na pasku adresu przeglądarki był adres identyczny jak ten, który przytoczyłem powyżej.

W każdym razie rzecz wydaje się ciekawa i można by podjąć obserwacje tych nowo odkrytych zmiennych :D
Emilian

Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE
Emilian
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt cze 14, 2005 9:26 am
Lokalizacja: Krosno


Powrót do Gwiazdy zmienne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron