80ED

80ED

Postprzez emde » Wt lut 01, 2005 5:22 pm

Chyba zacznę tu troszke mieszać... :lol:
Szykuje się do napisania większej recenzji o Celestroniku 80ED, ale jak narazie nie mam odpowiedniej pogody, a przede wszystkim czekam na akcesoria do niego zamówione w USA.
Ale o pierwszych wrażeniach możecie Panowie poczytać w obserwacjach na mojej stronce.
Wczorajszej nocy natomiast udało mi się coś o czym nawet nie śniłem: mianowicie w zestawie ED + okularek Celestron 25mm Plosl (całkiem przyzwoity) dostrzegłem mgławice Płomień! bez filtrów, poprostu ot tak!
Wydawało mi się że to raczej obiekt na duuuże sprzęta, bardzo ciemne niebo i UHC, a tu proszę, takie miłe zaskoczenie! W Syncie obserwowałem ją już wielokrotnie ale bez fajerwerków, ot była, ale nie sądziłem że zobaczę ją w 80ED!
Ta rurka ma potencjał, a ja już nie mogę się doczekać kiedy przylecą do niej odpowiedznie akcesoria...
Wtedy się za nią wezmą! 8)
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez Heniek » Wt lut 01, 2005 5:36 pm

Będziemy musieli się spotkać. :D Chętnie podłączyłbym swoją kamerkę do tego cuda i zobaczył co to potrafi. :wink:
Heniek
 
Posty: 117
Dołączył(a): N sty 30, 2005 9:23 am
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Henryk » Wt lut 01, 2005 9:31 pm

Wstyd się przyznać, ale nie wiedziałem co to Płomień. Po spytaniu i sprawdzeniu zastanawiam się na ile to byłoby widać przez refraktor 120/1000. Będę go miał jeszcze tylko tydzień, więc może by spróbować?
Dwururką patrzyłem w te okolice, ale przy jej aberracji, to widzę mgławice wokół większości jasnych gwiazd, zaś teleskopem nie próbowałem. Myślicie, że warto?
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez emde » Cz lut 03, 2005 7:03 pm

Jeżeli ja chwyciłem go 80 to teoretycznie 120 powinieneś bezproblemowo... ale to cholerstwo jest dość słabe, wymaga ciemnego nieba, zobacz na fotkach Tomka Lewandowskiego:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5144.0 tam go ładnie widać i będzie Ci łatwiej zlokalizować, chodź to twoje cholerstwo ciemne jest f8.3...
Po dłuższym zastanowieniu jednak skłaniam się że Ci się nie uda...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez DaVe » Cz lut 03, 2005 7:11 pm

Henryk jasne że warto . Ja płomyk widziałem tylko raz na kudłaczach w newtonie 270 (bez filtra) - ale to kawał mgiełki :)

Emde - kurde zazdroszczę Ci tego ED jak nie wiem :) Ja już od dłuższego czasu się na niego szykuje bo to dla mnie idealne szkło do focenia . Ale montaż mnie teraz finansowo skatował i na to ED jeszcze drugie długo sobie poczekam. Liczę że będzie tego coraz więcej na rynku wtórnym i jego cena nieco spadnie. W każdym razie obawiam się tylko rozrzutu jakościowego. np bardzo nerwowo spoglądam na zdjęcie plejad TomkaL - jeśli to nie jest powodem poruszenia to ta sztuka którą ja testowałem miała dużo mniejszą komę od tej Tomka. Ale nic najwyżej się przerobi tą cele która jest lub zrobi nową z możliwością kolimacji i dalej już będzie BOSKO :)
W każdym razie focenie przez ten refraktor daje naprawdę dobre rezultaty - poszukaj po necie jakie z niego foty wychodzą < eehh kiedy ja znów focić zacznę ;) >

Ps. Emde pochwal się co dokupiłeś do ED :) ??


pozdr
DaVe
DaVe
 
Posty: 14
Dołączył(a): Cz lut 03, 2005 6:06 pm
Lokalizacja: Wroc

Postprzez emde » Cz lut 03, 2005 7:26 pm

Mam na Twoje dylematy rozwiązanie - jak już przyjdzie montażyk to mi go ładniutko sprzedaj i bedziesz miał na ED! :lol:
Po krótkiej analizie możliwości sprzętu i jego zastosowania zdecydowałem się na pewne zmiany, czyli:
1. Diagonal WO 2' - ten co jest oryginalnie przy ED jest do bani!
2. Pentax 7mm z polem 70 będzie masakra!
3. Barlow TV powermate 2'
i to narazie wsio...
Do ED bedę kupować tylko okularki z dużym polem i "punktowym" szkłem, czyli tylko Pentaxy :lol: , żadnych wąskich gówien... chyba że do planetek ale do tego potrzebny mi montaż, a na takowy to narazie nie mam kasy...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez emde » Wt lut 08, 2005 3:52 pm

Będziemy musieli się spotkać. Very Happy Chętnie podłączyłbym swoją kamerkę do tego cuda i zobaczył co to potrafi. Wink

No dobra to który do kogo, czy może spotykamy się w połowie? 8)
Pytam poważnie...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez Radek G. » Wt lut 08, 2005 4:40 pm

emde napisał(a): ale to cholerstwo jest dość słabe, wymaga ciemnego nieba

Z Płomieniem nie jest tak źle. Widziałem ją wiele razy przez Taigę 16x80. Wystarczy tylko, żeby niebo było w miarę przyzwoite i widać ją dość wyraźnie, chociaż nie powiem, żeby rzucała się w oczy. Próbowałem też przez 8x40, ale to już zdecydowanie za mała apertura.
Radek G.
 
Posty: 42
Dołączył(a): N lut 06, 2005 9:58 pm
Lokalizacja: Świdnica

Postprzez Henryk » Wt lut 08, 2005 9:25 pm

Jak popatrzyłem na zdjęcia, to przypomniałem sobie, że widywałem już ten "brud" :wink: przy Zeta Oriona przez moją dwururkę (25x100), ale nie robi to większego wrażenia, podobnie jak Rozeta, co innego na zdjęciach.
Henryk
 
Posty: 1033
Dołączył(a): Pt sty 28, 2005 10:42 pm
Lokalizacja: Słupsk

Postprzez emde » Śr lut 09, 2005 10:02 am

Dokładnie - jest, zaliczona, koniec...
Wczoraj udało nam się obserwawać w Jeziorach od 21 do 03 razem z Waldim, Mirkiem, RadkiemF i oczywiście na soczewę szły same chiciory.... zresztą jak zawsze.... ale najbardziej zmasakrował mnie u Waldiego w Taku Saturn z Pentaxem 7mm... zresztą jak zawsze...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez Dziadek » Cz lut 10, 2005 5:22 pm

Witam Emdecjuszu
bardzo mi się podoba 80ED i proszę o takową recenzję z waszego oglądania podpartą fotkami planet i DS-ów. Napisz o jego wadach i zaletach, choć moja droga doń daleka to warto wiedzieć co on może.
Możesz chyba udostępnić zdięcia robione przez Twoich kolegów jak również ich opinie o tym sprzęcie.
Pozdrawiam Andrzej z Opola
Dziadek
 
Posty: 5
Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: Opole

Postprzez emde » Pt lut 11, 2005 4:09 pm

A z ED jest ino zali jeden podstawowy problem - montaż, a właściwie jego brak... Narazie sadzam ED na statywie foto+ głowiczka ale to lipa totalna! Przymierzam się właśnie do zakupu jakiegoś siodła, pewnie będzie to GPE z DO - rozmawiałem z Waldim w tej sprawie i szczerze mi go pod ED polecał!
I jak tu nie słuchać mistrza! Początkowo czaiłem się na GPDX, ale to przynajmniej 2 razy większa kasa,a skoro Waldi twierdzi że GPE wystarczy, to resztę dołoże na 300D - takie mam plany...
Wtedy Dziadku bedą foty i porządna recenzja i wszystko co tam będziesz chciał...
Taraz właśnie próbuję tymczasowo przerobić głowicę od Mizara tak by zamocować ED, a całość postawić na trójnogu geodezyjnym... Zobaczymy jak do visuala się to sprawdzi, zanim dokonam w/w zakupów...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez emde » Wt lut 15, 2005 2:21 pm

Jest już HYBRYDA - czyli ulepione co nie co z teodolitowego statywu + głowicy Mizara. Powiem krótko - jest 500% wydajniejszy od zestawu Manffroto! Da się na tym obserwowaćnawet planetki przy power 150 i mikroruchy ułatwiają życie! Teraz skłądam na GPE, potem 300D i strzelam w łeb koniowi... 8)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Postprzez antyqjon » Wt lut 15, 2005 2:42 pm

Pewnie świeżo wniesiony do domu po obserwacjach, bo ździebko chyba zaroszony... :lol:
Zbyszek Siciarz
AAVSO Observer code: SYF
trzy lornetki, EOS, Skylux
antyqjon
 
Posty: 180
Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 4:21 pm
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez emde » Wt lut 15, 2005 4:13 pm

Się zgadzywa...
www.astronoce.pl
lukają w Jeziorach Wielkich
emde
 
Posty: 61
Dołączył(a): Pn sty 31, 2005 4:24 pm
Lokalizacja: Puszczykowo

Następna strona

Powrót do Sprzęt

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron