Strona 1 z 1

Kometa 73P/Schwassmann-Wachmann 3

PostNapisane: Śr maja 10, 2006 2:33 pm
przez Marian(LMT)
Witam w nowym wątku! :wink:
Trochę się tu już pisało o kometach, więc nieco zaskakuje brak wieści nt. obiektu 73P w tym dziale Forum. A tymczasem dużo interesujących rzeczy się dzieje z tą kometą. Najważniejsza - ten obiekcik odkąd zaczął się rozpadać lata temu, nie przestał po dzień dzisiejszy :) Czy ktoś z Was podejmował jej obserwacje? Wiem, że Maciej ją obserwuje w miarę możliwości, bo czytam jego posty na liście dyskusyjnej "comets-ml". Ale niech sam się wypowie w tym temacie.
Mnie udało się podejrzeć kometę - a właściwie fragmenty "B" i "C" z pięknymi warkoczami :) - tydzień temu z Kudłaczy. Niestety, ocen żadnych nie wykonałem, bo i warunki były niełatwe. Niemniej chwilami widziałem oba fragmenty w szukaczu mojego teleskopu. Natomiast ci, którzy obserwowali je w sprzyjających warunkach obserwacyjnych twierdzili, że (przynajmniej fragment "B") są dostrzegalne okiem nieuzbrojonym.
Niedawno fragment "C" minął w niewielkiej odległości kątowej mgławicę M57 w Lutni. Być może niektórzy z Was widzieli ciekawe animacje wykonane z obrazów otrzymanych przy tej okazji. Podaję linki do dwu z tych animacji:
http://astronomy.qteaser.com/images/m57cometanimations.gif
http://www.astronomyspot.com/AstroNights/CometM57050706.htm
W najbliższym czasie poszczególne fragmenty starego jądra komety znajdą się w peryhelium orbity. Myślę, że warto pokusić się o próbę dostrzeżenia dwu najjaśniejszych z nich - właśnie "B" i "C". Tym bardziej, że fragment "B" wykazuje wciąż aktywność i nadal, niemal na oczach obserwatorów, rozpada się na mniejsze odłamki.

PostNapisane: Śr maja 10, 2006 2:46 pm
przez Robert_Bodzoń
Większość obserwatorów dzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat komety S-W 3 na forach Astro4u i AstroForum.

Ja obserwowałem kometę ostatniej nocy. Składnik B oceniłem na 6,1 mag. natomiast składnik C na 8,1 mag. A jeszcze kilka dni temu sytuacja była niemal odwrotna.
Wciąż mam nadzieję, że kometa nie powiedziała ostatniego słowa i po przejściu przez peryhelium zrobi miłą niespodziankę i rozbłyśnie do zapowiadanych 3-4 mag. Tym bardziej, że za tydzień Księżyc będzie wschodził po północy i będzie można obserwować kometę w całej krasie :)

Wątek na Astro4u:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7241.new#new

Wątek na A-F:
http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... 700&st=100

PostNapisane: Cz maja 11, 2006 6:42 am
przez Krzysztof_K
Witam
Obserwowałem fragmenty B i C swoim teleskopem oraz lornetką. Piękne widoki. :) Ten pierwszy znacznie jaśniejszy. Polowałem też na fragment G, ale bez powodzenia. W obserwacjach niestety zbyt mocno przeszkadzał Księżyc.
Widziałem również przejście fragmentu C niedaleko M57 w Lutni.... co tu dużo pisać..... ech, nie często dzieją się takie rzeczy :)
Pozdrawiam

PostNapisane: Cz maja 11, 2006 8:56 am
przez Henryk
Próbowałem ją złapać kilka dni temu, gdy była niedaleko M 57, ale niestety nie udało mi się jej złapać moją dwururką. Poczekam więc na ciemniejsze noce, o ile twierdzicie, że warto :).

PostNapisane: Cz maja 11, 2006 9:12 am
przez Marian(LMT)
Tak, twierdzimy, że warto :D Mimo, że łysy w pobliżu pełni przeszkadza jak diabli. A swoją drogą - w ciągu najbliższych kilku dni kometa będzie szybko zasuwała wśród gwiazd, gdzieś wyczytałem, że nawet 6-7 stopni na dobę. No cóż, w końcu będzie w peryhelium... :)
Krzysztofie, gratulacje za złowienie przejścia 73P - C w pobliżu M57. :) W okolicach Gliwic, niestety, było pochmurno tamtej nocy :cry:

PostNapisane: Cz maja 11, 2006 7:32 pm
przez Robert_Bodzoń
Ogólna mapka dla najjaśniejszego fragmentu B:

http://www.astrobgs.dyndns.org/astro/73P/73P-B3.gif

PostNapisane: Pt maja 12, 2006 7:02 am
przez Krzysztof_K
Henryk napisał(a):Próbowałem ją złapać kilka dni temu, gdy była niedaleko M 57, ale niestety nie udało mi się jej złapać moją dwururką. Poczekam więc na ciemniejsze noce, o ile twierdzicie, że warto :).


To trochę dziwne. Chyba że pochmurno było :wink: Bo mnie udało się dostrzec oba fragmenty lornetką 20x60 i to mimo iż kometki znajdowały się w nieco innym miejscu niż wynikało z moich map.

PostNapisane: So maja 13, 2006 8:32 am
przez Heniek
Fragment C widziałem przez lornetkę 12x60 i to w mieście.

Przy okazji, opanowałem robienie animowanych gifów :) i przygotowałem
animacje komety.
Uwaga mają po 2MB!

Składnik B http://www.republika.pl/hkowalewski/images/swb.gif

Składnic C http://www.republika.pl/hkowalewski/images/swc.gif

9/10 05

W obu przypadkach to około 15 minut czasu rzeczywistego.

PostNapisane: So maja 13, 2006 9:28 am
przez SSW
Heńku, to prawdziwa rewelacja!!. Gratuluję. :)

Ja też uległem kometarnemu amokowi i po wielu latach przerwy wysłałem do SOK PTMA po kilka ocen odłamków B i C. Szkoda, że faza spektakularnego przelotu wypadła podczas dużego Księżyca. A za kilka dni będzie już po ptokach. :)

PostNapisane: So maja 13, 2006 10:16 am
przez antyqjon
Nawet i ja wysłałem do SOK moje pierwsze oceny komety :)

PostNapisane: Pn maja 15, 2006 1:34 pm
przez DARK
Dla mnie ta kometa jest jedna z najciekwaszych jakie widziałem i przykładem, że nie musi być nadzwyczaj jasna żeby być wzbudzić tak powszechne zainteresowanie. Udało mi sie zaobserwować fragmenty C B i G, zrobiłem też kilka całkiem udanych fotek których niestety nie mogę pokazać bo skanera brak.

PostNapisane: Cz cze 01, 2006 9:24 am
przez DARK
Jako, że kometa uciekła z naszego nieba postanowiłem podsumować obs moje i SSW, przesłane do SOK-u.

Wykres jasności
Fragm B
Obrazek

Fragm C
Obrazek

Wykres średnicy komy (dia)
Fragm B
Obrazek

Fragm C
Obrazek

Wykres stopnia kondensacji (DC)
Fragm B
Obrazek

Fragm C
Obrazek

Podziękowania dla SSW za stworzenie wykresów :)