przez Emilian » Wt paź 25, 2005 8:07 am
Czy tę dokładność 0,05 mag podajesz dla AAVSO ? - pytam, bo o ile nic się nie zmieniło, to wymóg formalny jest nadal 0,1 mag, jezeli poda się z wiekszą dokładonścią, to i tak zaokrąglą automatycznie do 0,1 mag.
Ja obszedłem ten problem w ten sposób, że owszem, koduję, jak wymagają, ale w kodzie uwag dopisuję równiez literkę "O" a w samych uwagach podaję jasność z dokładnością 0,01 mag - ostatnio tak uczyniłem dla zaćmienowej 68 u Her.
Zresztą ja też odnoszę wrażenie, że 0,1 mag to jest czesto za mało - i jest nawet lepiej niż 0,05 mag - czasem robię ocenę danej gwiazdy nie z dwoma, ale z trzema gwiazdami porównania i uzyskane oceny róznią sie od siebie o max. 0,03 mag, a czasem i wcale ! Ale czasami bywa gorzej - różnica sięga 0,15 mag i więcej - ten przypadek zachodzi, gdy gwiazda jest widoczna niezbyt dobrze, brak gwiazd porównania o zbliżonej jasności do mierzonej i muszę się uciekać do ekstrapolacji - szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy ocena jest typu a3b7v - w kazdym razie, gdy cyferka po stronie gw. zmiennej jest większa, niż ta druga, i gdyby ocena "idealna" dała rezultat a4b6v w przypadku gdy np. a=5,5 mag a b=5,8 mag, to w obu przypadkach wynik bedzie sie różnić o 0,25 mag ! (odpowiednio 6,5 oraz 6,25 mag) . Jeżeli róznica między gwiazdami prównania będzie większa, to otrzymana różnica obliczonej jasności gw. zmiennej wzrośnie jeszcze bardziej - dla róznicy między gw. prównania 0,4 mag róznica ta wyniesie już 0,35 mag.
Poruszasz Robercie drugą sprawę - jasności gw. porównania na mapkach - jest w tym sporo racji - zaokrąglenia jasności mogą zmniejszyć lub zwiekszyć różnicę między jasnościami gw. porównania - np. gwiazdy 4.66 a 4.94 - rzeczywista róznica między mimi wynosi 0,28 mag - co jest wyraźnie widoczne, a po zaokrągleniu miałyby na mapkach odpowiednio 4.7 i 4.9 mag - róznica 0,2 mag. Pry ocenianiu mir nie ma aż to tak wielkiego znaczenia, bowiem amplituda zmian blasku dla miry wynosi np. 6 magnitudo a czesto i więcej, zatem błąd oceny nawet 0,2 mag wobec owych 6 mag wiele złego nie wniesie. Inaczej rzecz bedzie sie miała w stosunku do gw. zaćmieniowych czy cefeid, gdy róznica blasku miedzy minimum a maksimum będzie wynosić około 0,5 mag - wtedy błąd w ocenie, wynoszący 0,1 mag - to będzie już 20% amplitudy zmian blasku...
Osobną kwestią jest dokładność samej jasności gw. porównania, nawet jezeli jest to 0,01 mag - trzeba to dobierac starannie i unikac gwiazd o niewielkiej ampitudzie zmian (micro-variables albo possibly variables) - o ile czegoś nie mylę - również np. typu Delta Scuti lub RS Canum Venaticorum - dlatego gwiazdy porównania wybieram sam - najlepiej o zbliżonym typie widmowym i te, dla których nie wykryto zmienności (program Guide jest tu bardzo przydatny), a jasność tak wytypowanych gwiazd porównania wpisuję na mapkę ręcznie.
Trzecia kwestia - tych 0,1 mag w AAVSO w ocenie blasku gw. zmiennej czy jasności gw. porównania - prawdopodobnie wynika z samej metodyki wykonywania oceny - my uzywamy metod interpolacyjnych i to gwarantuje wiekszą dokładność, tym wiekszą , jeżeli gw. porównania będą podane z dokładnościa 0,01 mag. Manual AAVSO podaje sposób bezpośredni szacowania jasności gwiazdy zmiennej, (" na oko") bez dokonywania porównywania róznic w blasku między mierzona gwiazdą a gwiazdami porównania i wykonywania jakichkolwiek obliczeń; chyba dlatego w AAVSO dla łatwiejszego oceniania jasności gw. zmiennej jasności gw. porównania są podane z dokładnościa 0,1 mag.
To by wyjaśniało sprawe owych 0,03 mag dla oceny TU Cas, wykonywanej przez Stanisława - najprawdopodobniej używa prawidłowo dobranych gwiazd porównania z jasnościami podanymi z dokładnością 0,01 mag.
Emilian
Kod obserwatora w AAVSO: SYI
Kod w EAON: ESE