Strona 1 z 1

Mirydy 2015

PostNapisane: Śr sty 07, 2015 1:08 am
przez BogdanK
Tak jak zapowiedziałem, zakładam nowy wątek poświęcony mirydą dla tego roku. Na chwilę obecną do maksimum dość ostro ruszyły S UMa, która jest już jaśniejsza od 9 mag, podobnie z resztą jak i R CVn i R Boo. Dziś wieczorem zaskoczyła mnie też R And, myślałem, że jest dużo słabsza a tu już rejony 11 mag :)
T Cep z kolei od jakiegoś miesiąca ustabilizowała swoją jasność w rejonach 8 mag, wyraźnie to widać na wykresie z AAVSO.
Ciekawie się zachowuje W And, której maksimum powinno wystąpić w grudniu, jasność gwiazdy utrzymuje się od jakiegoś czasu w rejonie 9 mag. Mamy więc do czynienia, albo ze spóźnionym maksimum albo z najniższym co najmniej od 10 lat (gwiazda w średnim maksimum ma 7.4 mag)

Jak tylko uzbiera się trochę więcej ocen, dorzucę parę wykresów, by oko nacieszyć ;)

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: N sty 11, 2015 8:57 pm
przez Henryk
Słuszny pomysł, oby tylko było trochę postów ;). Na razie pogoda nie sprzyja, w tym roku przez chwilę tylko widziałem jakieś gwiazdki na niebie, ale nawet lornety nie wyciągałem...
Dawno nie widziałem W And, trzeba będzie sobie przypomnieć gwiazdkę :).

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pn sty 12, 2015 4:16 pm
przez Adam Derdzikowski
Myślę, że co do W And, to mamy po prostu bardzo niskie minimum. Co prawda nie obserwuję obecnie tej gwiazdy (przyczyna jak u każdego - pogoda), ale pewnie tak właśnie jest.

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pn sty 26, 2015 8:47 pm
przez BogdanK
Dzisiaj nie lada gratka dla tych którzy mają pogodę. W pobliżu R Tri przelatuje bowiem jasna kometa C/2014 Q2 (Lovejoy). Obydwa obiekty są praktycznie w jednym polu widzenia. Przed chwilą udało mi się zaobserwować kometę (odnalazłem ją nawet bez mapki) oraz ocenić R Tri, której jasność jest w rejonie 11 mag :)
Szybko w górę pnie się też inna jasna mira, R And, która jest już jaśniejsza od 10 mag.
Bardzo jasna jest też R Gem, zdecydowanie sporo jaśniejsza od 7 mag, tak że też warto na nią rzucić okiem ;)
Z kolei W And utrzymuje jasność dalej na tym samym poziomie, więc tak jak wspomniał Adam, mamy do czynienia z wyjątkowo słabym maksimum :)

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pn sty 26, 2015 9:27 pm
przez Henryk
Ech, nie pisałbyś o tym, bo u mnie śnieg popaduje i gwiazdek nie ma jak oglądać. Komety jeszcze nie widziałem, bo do tej pory nie było obok fajnej gz, to po co patrzeć ;).

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pn lut 23, 2015 11:11 am
przez BogdanK
Z najnowszych wieści ze świata mir, to powiem, że warto spojrzeć na R And, w niecałe 2 miesiące jej jasność podskoczyła o około 5 mag i jak na razie ciągle idzie w górę, poniżej wykres z naszych rodzimych obserwacji ( chociaż na razie tylko są moje oceny, ale mam nadzieję że to się zmieni). Należy spieszyć się z jej obserwacjami bo dość szybko wieczorami zbliża się do horyzontu. Maksimum spodziewane jest pod koniec marca
Obrazek

S UMa jest z kolei właśnie w maksimum, wygląda na to, że jest to ciut niższe maksimum od średnich wartości. Po okresie wzrostu gwiazda ustabilizowała swoją jasność w rejonie 8.4 mag, a w ostatnich dniach jej jasność nieznacznie jeszcze wzrosła
Poniżej wykres z polskich obserwacji
Obrazek

T UMa, po styczniowym minimum dość szybko się odbiła i w ostatnim czasie oceniłem jej na poziomie 11 mag

Z W And tak jak koledzy wspominaliście, mieliśmy do czynienia z wyjątkowo niskim maksimum, niższym o 1.5 mag od średnich wartości.
Poniżej krzywa blasku
Obrazek

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: N mar 01, 2015 5:35 pm
przez BogdanK
Na stronie AAVSO dostępny od paru dni jest najnowszy biuletyn informujący o przewidywanych maksimach i minimach 380 gwiazd zmiennych długookresowych głównie mir. Znajdziemy tam też list od Pani Elizabeth O. Waagen z podziękowaniem i zachęceniem do dalszych obserwacji dla wszystkich obserwatorów.
Biuletyn znajdziemy pod adresem:
http://www.aavso.org/aavso-bulletin-78-2015

Można nawet wygenerować biuletyn tylko dla wybranych przez siebie gwiazd :)

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Cz kwi 16, 2015 5:50 pm
przez BogdanK
Wczoraj spojrzałem na T UMa i aż oniemiałem, tak jasnej jeszcze jej nie widziałem. Gwiazda jest zdecydowanie jaśniejsza od 7 mag i jest bliska maksymalnej jasności wg GCVS :)
Poniżej wykres z naszych obserwacji:
Obrazek

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Cz kwi 16, 2015 6:05 pm
przez astrodamian27
Wczorajszego wieczora również skierowałem szukacz 9x50 i pięknie nam jaśnieje T Cep w Cefeuszu :D Jest w okolicach 6.50-6.60 mag. Przewidywane maksimum jest na początku Maja ale może się przedłużyć 8)

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Cz kwi 16, 2015 11:35 pm
przez Henryk
Dzięki wielkie za informacje!
Złapałem przed chwilą T UMa i rzeczywiście - tak jasnej jeszcze jej nie widziałem, a obserwuję ją od kilkunastu lat regularnie.
T Cep też ładnie, miło popatrzeć :)

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Wt cze 09, 2015 7:57 am
przez BogdanK
Parę nocy temu, dzięki dość dobrym warunkom obserwacyjnym udało mi się nisko nad horyzontem dostrzec R Tri, która wg mnie była jaśniejsza od 6 mag. Bardzo pięknie wyglądała ;)
T UMa i T Cep straciły już swój blask, ale za to blisko maksimum jest X Oph, która aktualne świeci z jasnością zbliżoną do 7 mag. Maksimum X Oph, powinno nastąpić pod koniec tego miesiąca. Poniżej aktualizująca się krzywa blasku z obserwacji X Oph:
Obrazek

Z kolei pobliska R Aql już pomału dobija do 8 mag, jej maksimum spodziewamy się w sierpniu.

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pn lip 13, 2015 2:21 pm
przez BogdanK
X Oph w ostatnich dniach zaczęła już słabnąć, za to po sąsiedzku zaczęła pomału jaśnieć R Aql, która świeci w rejonie 8 mag
Obrazek

Wyjątkowo głębokie jest też minimum S UMa, w okolicach minimalnych jasności dla tej gwiazdy. Parę nocy temu oceniłem ją na 12.7 mag

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Wt wrz 01, 2015 10:29 pm
przez BogdanK
Po za chi Cyg pięknie jaśnieje jeszcze jedna mira z trójkąta letniego, wspomniana wyżej R Aql (po za R Aql jaśniejsze od 7 mag są jak na razie tylko omi Ceti i chi Cyg).
S UMa odbiła już od minimum i obecnie jest jaśniejsza od 10 mag. W rejonie maksimum jest też S CrB, a z kolei po sąsiedzku przed maksimum jest R Boo, obie idealnie idzie obserwować na wieczornym niebie.Z kolei wspomniana na początku wątku W And, pomału wychodzi z minimum, w którym osiągała nawet rejony 15 mag!

Poniżej wstawiam wykresy paru popularnych mir, które już są po maksimach:
S Ser
Obrazek

R Tri
Obrazek

T Cep

Obrazek

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pt lis 13, 2015 10:07 pm
przez BogdanK
Po raz kolejny w tym roku w maksimum znajduje się S UMa, bardzo ładnie jaśnieje i świeci aktualnie z jasnością ok 8 mag.
Po minimach są także R Cas i W And, obie są świecą z jasnością około 12 mag. Ostro w górę pędzi także R Cyg, która już pomału dobija do 9 mag, a z kolei T Cep już dochodzi do 8.5 mag, tak że bez problemu mocniejszą lornetką można obie złapać :)

Re: Mirydy 2015

PostNapisane: Pn lis 30, 2015 10:50 pm
przez BogdanK
Warto przypomnieć, że przed rokiem o tej porze R Cas biła rekordy jasności. Jasność gwiazdy wynosiła wtedy około 4.6 mag, podczas gdy maksymalna jasność wg elementów GCVS wynosiła 4.7 mag. Warto zaznaczyć, że średnia wartość jasności w maksimum jest sporo mniejsze i wynosi 7.0 mag. Tak więc obserwowaliśmy wtedy jedno z najjaśniejszych, jeśli nie najjaśniejsze maksimum w historii obserwacji tej gwiazdy. Do tej pory tylko 5 maksim było na zbliżonym poziomie!

Maksimum miało miejsce 6 grudnia, podczas gdy biuletyn AAVSO przewidywał że wystąpi ono 6 dni później, czyli 12 grudnia. Z kolei z elementów GCVS wynikało, że maksimum powinno wystąpić 15 października. Widać tu wyraźnie jak kapryśnie czasem potrafią być mirydy ;)

Poniżej wstawiam wykres z naszych polskich obserwacji:
Obrazek

Kolejne maksimum spodziewane jest w połowie lutego następnego roku, a więc zostało do niego jeszcze ponad 2 miesiące. Podczas ubiegłego cyklu na 2 miesiące przed maksimum R Cas świeciła z jasnością około 9.4 mag. Aktualnie świecie z jasnością poniżej 12 mag. Jaką jasność osiągnie R Cas w tym cyklu, tego dowiemy się już niebawem ;)