8 maja 2017, około godziny 15.20 UT, Koichi Itagaki z Prefektury Yamagata w Japonii zarejestrował obiekt o jasności 13,6 mag (bez filtra) za pomocą teleskopu 20 cm f/3 z kamerą CCD. Swoje odkrycie potwierdził tej samej nocy większym, półmetrowym teleskopem. Obraz uzyskany przez Itagaki'ego, uzyskany niecałe 3 godziny po odkryciu zobaczyć można pod adresem: http://k-itagaki.jp/images/oph-pn.jpg.
Ze względu na położenie, nowa nie jest łatwym obiektem obserwacji z terenu Polski. Wstępnie oznaczone współrzędne nowej: 17h 39m 46.08sek.; Dekl. = -24° 57' 55.5". Znajduje się ona około 4 stopni na wschód od gwiazdy teta Wężownika (3,2 mag) i około 1 stopnia na południe od gromady otwartej NGC 6401. Dla obserwatora w Polsce obiekt góruje około godz. 3.15 CWE (~15° nad horyzontem w południowych regionach naszego kraju).
Niecałą dobę po odkryciu Seiichiro Kiyota potwierdził obecność nwego obiektu we wskazanym miejscu, zaznaczając w swoim raporcie, że jest to najprawdopodoniej klasyczna nowa. Według jego obserwacji jasność potencjalnej nowej wynosiła 14,64 Vmag.
Nieco później tej samej nocy zespół obserwatorów: S. Foglia, L. Buzzi, P. Concari, C. Cremaschini, G. Galli, M. Tombelli, także potwierdził odkrycie Itagaki'ego.
Do swoich obserwacji tak Kiyota, jak i europejski zespół, użył jednego z teleskopów sieci iTelescope.NET.