Witam,
Czy ktoś z Was wykorzystuje jakieś bazy danych do przechowywania swoich wyników obserwacji, a jeśli tak to jakie?
Czy raczej tylko excel?
antyqjon napisał(a):W nadchodzącej nowej wersji DOGZ-a obserwacje będą zapisywane w bazie danych SQLite.
System SQLite (http://www.sqlite.org) prezentuje odmienne podejście. Nie występuje tu architektura klient-serwer, twórcy tego systemu nazywają go bezserwerowym (ang. serverless). Zamiast tego cała funkcjonalność bazy danych jest dołączona do programu, który tej bazy używa – obrazuje to rysunek 14. Cały kod „serwera”, czyli procedury realizujące obsługę zapytań SQL, mieści się w niewielkiej bibliotece dołączanej do programu (istnieje możliwość linkowania statycznego, więc użytkownik oprogramowania nawet nie musi nigdzie widzieć tej biblioteki). Unika się w ten sposób problemu „wąskiego gardła”, jakim w przypadku typowych systemów baz danych jest komunikacja pomiędzy klientem a serwerem. W przypadku opóźnień łącza internetowego, bądź dużego obciążenia sprzętu, na którym jest uruchomiony proces serwera, oczekiwanie na odpowiedź może trwać bardzo długo i doprowadzić do zawieszenia się programu klienta, lub po prostu do odrzucenia wykonywanej operacji. Gdy natomiast zapytanie jest wykonywane natychmiastowo przez program, który je zgłosi, problem opóźnień może dotyczyć niemal wyłącznie operacji dyskowych.
Kolejną istotną różnicą pomiędzy SQLite a innymi systemami jest sposób przechowywania danych. W konkurencyjnych systemach baz danych struktura dyskowa tabel jest często skomplikowana, a nawet przypadkowa modyfikacja bądź usunięcie jednego pliku potrafi uniemożliwić dostęp do całej bazy. W SQLite obowiązuje zasada: jedna baza danych – jeden plik. Wewnątrz pliku znajdują się wszystkie definicje struktur, tabel, indeksów, perspektyw, a także właściwe dane. Ułatwia to przenoszenie danych pomiędzy aplikacjami – wystarczy skopiować plik bazy danych, podczas gdy inne systemy wymagają często osobnych narzędzi do eksportu i importu.
SQLite jest też wyjątkowe z innego powodu. Rezygnacja z architektury klient-serwer oznacza brak konieczności instalacji oprogramowania serwera, oraz późniejszej konfiguracji oraz zarządzania serwerem. Integracja silnika bazy danych z oprogramowaniem klienta upraszcza instalację i redukuje zależność od zewnętrznych programów. Jedyne o co należy zadbać przy instalacji, to dostarczenie struktury tabel wykorzystywanych w oprogramowaniu klienta.
CREATE TABLE obserwacje (id int(10) NOT NULL auto_increment, kod char(3), jd double, gwiazda char(12), jasnosc double ... (reszta nieistotna)
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości